Док сте до јуче ви били задужени за куповину свих ствари које су њему потребе, данас већ испред себе имате дете на прагу тињџерског доба које вам тражи џепарац како би себи купило нешто што оно жели
У једном тренутку ваш малишан ће вас замолити да му дате џепарац.
Разумљиво је да нисте сигурни колико новца је пожељно да му дате као и како да то урадите. Истражили смо ову тему за вас и доносимо вам мишљење стручњака о њој.
Зашто би деца требало да добијају џепарац?
Џепарац је драгоцено средство које омогућава вашем детету да научи важне лекције у вези са финансијама. Оно добија прилику да схвати како да управља својим новцем, као и да прави разлику између жеља и потреба. Када родитељ даје џепарац детету он има могућност да на њега пренесе добре навике у погледу располагања новцем. Другим речима, можете објашњавати детету до миле воље како се управља новцем и како се он штеди, али док га не буде имало у својим рукама ти ће појмови остати апстрактни за њега. Важно је дакле да их учините опипљивим, како би дете схватило да новца нема бесконачно.
Прочитајте још: Главни проблем веза и бракова: Решава се лако, али потребно је да схватимо да постоји
Да ли би требало деци да плаћате да раде кућне послове?
Истраживања показују да око 80 % родитеља који дају својој деци џепарац, верују да би она требало да га зараде радећи кућне послове. Добра страна овог концепта је што деца виде директну везу између труда и новца који добијају. Они који верују у овакав принцип кажу да он припрема децу за стварни свет у ком се новац не поклања, већ зарађује. Међутим, има и оних стручњака који се не слажу са овом методом, јер дете може једноставно одлучити да му новац није потребан и да стога не види смисао у обављању кућних послова. Још један аргумент против је тај што би дете требало свакако да обавља кућне послове, било за њих плаћено или не, јер ви свакако нисте.
Колико новца би у виду џепарца требало да дате деци?
Не постоји строго правило у погледу тога колико новца би требало да дате детету, када вам затражи џепарац, али се саветује да не претерујете. Тачан износ ће зависити свакако од ваше финансијске ситуације и узраста детета. У просеку сматра се да је 100 динара цифра са којом можете да започнете и да је помножите са бројем година детета. Ако дете има 7 година његов месечни џепарац може да буде до 700 динара.
Прочитајте још: Суочите се са собом: Препознајте сигнале који указују да ВИ САБОТИРАТЕ ВАШУ ВЕЗУ
Када је право време за давање џепарца?
Опет, нема прецизног одговора јер све зависи од тога колико је ваше дете зрело. Ако оно зна шта новац представља, како се до њега долази и колико вреди, то је добар почетак. Такође, важно је да знате на шта дете планира да троши свој џепарац, као и да пажљиво водите рачуна о томе јер би се врло лако могло одгодити да га неко у школи уцењује да му доноси новац.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ