Након одређене године живота, ступање у брак носи велики ризик од развода
Чим млади парови спомену реч венчање, обично следи забринуто питање родитеља: „Зар не желите да још мало причекате?“
Иза тога чучи помисао да млади пар још није довољно сазрео иза трајну везу и да би требало да причекају с браком. Што су старији партнери, мање је развода бракова – таква је уопштена претпоставка.
Према истраживању социолога Николаса Х. Волфингера са Универзитета Јута, рано склопљени бракови нису једини који се често распадну: ко се венча са 20 година има 50 посто већу вероватноћу да се растане од особе која је ушла у брак са 25 година, тврди Волфингер. Са сваком наредном годином пада вероватноћа развода брака. И то тако траје до 32. године – од те године поновно расте ризик од развода.
Дакле, значи ли то да особе које нису венчане до 32. године нису способне за дуготрајне везе? Уопштено, наравно да не. Међутим, бројни примери из прошлости могу навести на превару и деца која су евентуално настала из тога могу отежати трајни брак с другом особом, тврди научник.
И још је један разлог за појаву тог феномена: Волфингер верује да особе које чекају до краја 30-их с браком припадају онима који су карактерно мање склони срећним везама. Пошто је таквим људима теже да пронађу некога ко жели да се трајно веже за њих, касније се венчају па се њихов брак чешће распадне.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ