Посекотина или рана неће се инфицирати уколико је одмах исперете под млазом воде, а никако се не препоручује да се за испирање користе алкохол или ракија, које многи користе као прву помоћ због посекотине.
Докторка Ана Јеремић, специјалиста опште медицине Дома здравља Вождовац, каже да се рана може испрати и тропроцентним хидрогеном ако постоје нечистоће које се водом нису уклониле:
Прочитајте још: РУСКИЊА Викторија Семјонова: СМРТ долази из црева, зато их морамо чистити од ТОКСИНА (РЕЦЕПТ)
Третман ране која крвари
- Уколико рана крвари, потребно је чистом тканином или газом покрити је и чврсто притиснуту како би се крварење зауставило, уколико и након тога рана крвари, чврсто је умотати и јавити се лекару.
Тежина посекотине зависи од њене дубине.
Ако је рана дубока идите код лекара.
- Процена да ли је рана дубока се види након испирања - каже др Јеремић. - Дубље ране крваре и голим оком може да се уочи да постоји већи размак између коже или да она недостаје. Такве ране, као и плиће посекотине које су већих димензија захтевају збрињавање лекара и шивење.
Прочитајте још: Стаљинова омиљена посластица: ЧОКОЛАДИЦА која се прави од кравље крви, а деца је обожавају
Убод на нешто оштро
Повреде настале убадањем на ексер или сличан метални предмет захтевају примену антитетанусне заштите.
Тетанус се прима 72 сата након повреде.
- Деца су редовном вакцинацијом заштићена, као и 10 година након последње ревакцине која обично буде крајем основне или почетком средње школе - напомиње наша саговорница. - Свака особа која не зна да ли је након тог периода примала антитетанусну заштиту мора да се јави у дом здравља, да би се утврдило да ли је потребно и ако јесте да би добила вакцину против тетануса.
Прочитајте још: Вода и шећер нису сваком прва помоћ! Ако се неко онесвести тиме га можете убити
Вакцина се прима најкасније до 72 сата након повреде, затим за месец дана, а трећа и последња доза односно ревакцина се прима шест месеци након друге дозе.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ