Пијемо суплементе водећи се мишљу да не могу да шкоде, па их узимамо свакодневно. Међутим, то није најбољи приступ употреби суплемената јер се и са њима, као и са свим, може претерати.
У времену ужурбаног начина живота брзо и једемо, не водећи довољно рачуна о нутритивним својствима и квалитету хране коју уносимо. Због тога да се олако одлучујемо за употребу суплемената, које доживљавамо као неке чаробне пилуле које ће надоместити све што нам недостаје.
Прочитајте још: Млади лук је ризница витамина, а сусам је фантастичан лек
Шта све спада под суплементе објашњава др сц. мед. Марија Анђелковић, из Центра за спортску исхрану и суплементацију:
- То су намирнице које допуњују нормалну исхрану и представљају концентроване изворе витамина, минерала или других супстанци са хранљивим или физиолошким ефектом - каже др Анђелковић.
И витамин Ц може бити опасан ако се много пије
Ако се савет не добије од лекара или фармацеута, треба знати да самовољна суплементација може да буде ризична.
- Ризик се огледа у њиховом одабиру, потенцијалној интеракцији са другим суплементима или лековима, као и утицају на опште здравље. Тешко је лицитирати шта није опасно а шта јесте, јер чак и обичан витамин Ц који бисмо попили у много већој дози од препоручене може да има нежељене ефекте - објашњава др Анђеловић.
Прочитајте још: Бели лук помаже код ХЕРПЕСА, ево и како
Сматра се да витамини и минерали нису високо ризични у том погледу, али и са њима би требало бити опрезан. Да ли би требало најпре урадити анализе крви, па тек онда се одлучити за суплементацију?
- У идеалним условима, препоручује се суплементација на основу индикација и доказа. То значи да кад год можемо да измеримо супстанцу са којом желимо да се суплементирамо, то треба и да урадимо. Разлог је једноставан - откривамо да ли постоји дефицит и онда, ако постоји, меримо ефекат пре и после суплементације - напомиње др Анђелковић.
Да ли је витамин Д заиста неопходан?
У последње време велики акценат је стављен на додатни унос витамина Д. Да ли је он, заиста, неопходан сваком и у којој мери? Колико је и у чему користан?
Прочитајте још: РУСКИЊА Викторија Семјонова: СМРТ долази из црева, зато их морамо чистити од ТОКСИНА (РЕЦЕПТ)
Унос витамина Д је дефицитаран јер га не уносимо га довољно путем хране и не проводимо свакодневно 15-20 минута под сунчевим зрацима како би се метаболисао. Витамина Д има у биљним уљима, лососу, туни, сардинама, печуркама, изнутрицама, путеру, сиру, семену сунцокрета или намирницама које су обогаћене витамином Д (млеко).
Одредите витамина Д, па узмите суплементе, не пре!
- Најбољи савет је да одредите ниво витамина Д у крви (анализа која може да се ради у било које доба дана и кошта око 2.000 динара) и да, када се утврди степен дефицита, почне суплементација - каже Анђелковићева.
Фото: Депозит
Са уносом којих витамина и минерала морамо бити нарочито опрезни, да не претерамо и тиме угрозимо здравље?
Прочитајте још: Решите се напетости и смањите ТАМНЕ ПОДОЧЊАКЕ за 30 секунди: Једноставно је
- Са свим витаминима и минералима треба бити опрезан јер сваки од њих у прекомерној дози може бити опасан. Зна се да се хидросолубилни витамини (витамини Б комплекса и витамин Ц) излучују путем урина, уколико се унесу у прекомерној дози, пошто су растворљиви у води. С друге стране, витамини који су растворљиви у мастима (А, Д, Е и К) могу да стварају депое уколико се прекомерно унесу и тако имају штетан ефекат. Што се тиче минерала, треба бити опрезан са свима и поштовати ПДУ - препоручен дневни унос. Уколико неки препарат има 500% ПДУ (пет пута већу концентрацију од препоручене), поставља се питање да ли нам је потребна толика концентрација супстанце и какав је њен пут у организму - каже др Анђелковић.
Витамини стварају депое ако се прекомерно унесу и имају штетан ефекат.
Које смемо да узимамо само уз консултацију са доктором?
- Уколико неко има хронична обољења, тешка акутна стања, проблеме са гастроинтестиналним или кардиоваскуларним системом, требало би да се саветује са лекаром пре употребе суплемената. Иако се продају без рецепта, неки од њих могу да имају ефекат лека и треба бити обазрив приликом коришћења. На пример, суплементација гвожђем без консултације са лекаром може бити штетна по здравље.
Прочитајте још: Побољшава варење, утиче на здравље костију... Зашто треба да заволимо КЕФИР?
Паузе у коришћењу суплемената треба правити након периода у коме су они испољили свој жељени ефекат или нема јасних разлога за коришћење, и то је индивидуално. Уколико се суплемент узимао због дефицита, пауза наступа након што је он нестао.
Чим се надокнади недостатак витамина треба престати са узимањем суплемента
Уколико суплементе узимамо превентивно, као на пример пробиотике ради побољшања имуног одговора током зимског периода, онда се пауза прави када прође тај период.
За све друге суплементе који се користе током целе године, треба правити паузу од минимално 15 дана након три до шест месеци коришћења (зависи од суплемента) пре него што поново почне суплементација.
Пазите где их купујете
- Највећа опасност се крије у контаминацији суплемената и њиховом црном тржишту. Законска регулатива дијететских суплемената у целом свету не дефинише да се контролише састав активних супстанци и њихова концентрација. Због тога се на декларацији суплемента може наћи супстанца које нема у препарату, или још опасније - супстанца која није декларисана а може имати штетне ефекте - каже др Анђелковић.
Прочитајте још: Милица Милша одушевила фанове ФОТОГРАФИЈОМ из младости: "Била си и остала лепотица" (ФОТО)
Може ли се добром исхраном и начином живота избећи потреба за суплементацијом?
- Према званичним препорукама многих институција које се баве нутрицијом, правилна и уравнотежена исхрана не захтева посебну суплементацију. Међутим, довољно је да свако од нас анализира један дан и схвати да нисмо имали пет распоређених оброка, да храна није била разноврсна, да нисмо имали довољно порција воћа и поврћа... Потребно је време и воља да се испоштују чак и основна начела правилне исхране и ту суплементација ступа на сцену, да употпуни нашу исхрану.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ