Људи са осетљивим желуцем тешко подносе лекове који умирују бол, али постоји решење.
Повишена телесна температура, главобоља, зубобоља или друге врсте болова за поједине пацијенте су само почетак проблема, јер због остељивог желуца тешко подносе лекове који умирују бол и боре се против запаљења. Они често трпе једне тегобе да не би створили друге и годинама живе у зачараном кругу бирајући "између два зла".
Прочитајте још: ШОКАНТНИ подаци - РАСТЕ отпорност на АНТИБИОТИКЕ: Широм Европе сваке године УМРЕ најмање 33.000 људи због тога
Лекови који не оштећују слузокожу
Професор др Срђан Пешић, фармаколог Универзитетског клиничког центра у Нишу каже да постоји решење:
Избегавајте диклофенак, минезулид...
- Постоје лекови из групе аналгетика који не ошетећују слузокожу желуца као неки други из ове групе. То значи да би особе са гастритичним тегобама требало да користе "диклофенак", "нимезулид" и "мелоксикам". Ово наравно није строга подела, али њихови нежељени ефекти су знатно блажи. Код пацијената који имају проблема са желуцем могу да помогну и "целекоксиб", "валдекоксиб" и "еторикоксиб" и други из ове подгрупе, али проблем са њима је тај што могу да погоршају нека кардиоваскуларна обољења.
Прочитајте још: 12 рецепата за чистија плућа: Липа и овас учиниће чудо
Људи умиру од аналгетика
Иако нема прецизних података за Србију, сматра се да је скоро 200 смртних случајева годишње повезано са превеликом и нерационалном употребом аналгетика и других антиимфламаторних лекова, због њиховог лошег дејства на органе за варење.
Ацетисална киселина се више не костити...
- Управо због тога је претходна клиничка пракса да се ацетилсалицилна киселина користи и у примарној превенцији кардиоваскуларних обољења скоро потпуно прекинута, осим код аритмија и ангине пекторис - каже професор Пешић. - Кардиолошка удружења су оставила овај лек као основни у секундарној превенцији само после инфаркта или шлога.
Прочитајте још: Стаљинова омиљена посластица: ЧОКОЛАДИЦА која се прави од кравље крви, а деца је обожавају
Наш саговорник каже да би идеално било да аналгетике препоручује искључиво лекар или, ако су у слободној продаји, фармацеут:
- Код лекова из ове групе морају да важе три правила. Прво је да се користе само онда кад је неопходно. Друго да се користе у најмањој могућој дози и на крају да њихова употреба траје кратак временски период.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ