Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Дешава се у просеку свакој ТРЕЋОЈ ОСОБИ: Зашто људи причају у сну и који фактори могу довести до ове врсте ПАРАСОМНИЈЕ?

Једно истраживање открило је и које су најчешће изговаране речи у сну

1684762703_shutterstock_1131550349.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Ако вам се догодило да причате сну, не брините превише, јер се то у неком тренутку дешавало свакој трећој особи, показала су светска истраживања. Реч је врсти парасомније, обично је безопасна, али може указати на значајнији поремећај спавања или здравствени проблем. Међутим, то што неко изговара док спава и даље представља енигму за научнике.

Може бити повезано с недавним догађајима из живота одређене особе или са оним што сања. Фактори ризика су стрес, недостатак сна и конзумирање алкохола, али су насумично изговорене речи ретко проблематичне.

Стручњаци кажу да су људи који пате од посттрауматског стресног поремећаја (ПТСП) подложнији причању у сну. Међутим, ако вам се раније то није дешавало, већ је почело одједном, разлози могу бити употреба одређених лекова, стрес, температура, ментални поремећај или утицај наркотика.

Разговор у сну обично није разлог за забринутост, међутим, ако код одраслих почне изненада или укључује значајну анксиозност, вриштање или насилне радње које могу да вас пробуде из сна, онда треба потражити помоћ лекара.

Британски психолог и стручњак за спавање Линдзи Бровнинг каже да је истраживање пре неколико година показало да је око половине разговора у сну било неразумљиво, док се остатак одвијао са паузама, попут дијалога с другом особом. Чак 22 одсто препознатљивог говора чиниле су ружне речи, а само мање од једног процента пристојан говор, попут: "Да ли могу да вам помогнем?". Најчешће изговорене речи биле су: "не", "ти", "бити", "ја", док су многи снимљени разговори у сну садржали усклике или псовке.

Још један стручњак из ове области, доктор Гај Медовс, каже да то може да се догоди у било ком тренутку током ноћи, али се обично дешава при преласку из једне фазе спавања у другу:

- За већину је разговор у сну потпуно безопасан. Али ако се то понавља из ноћи у ноћ, може довести до лошег спавања како особе која говори у сну, тако и оне поред ње. Од свих поремећаја спавања, причање у сну један је од најчешћих.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas