Било да одлажемо у фрижидер или носимо са собом, храну најчешће умотавамо у алумињумску фолију
Ако практикујете и ви да храну одлажете у алуминијумску фолију, лекари упозоравају да то никако не би требало да чините.
Ова фолија служи за печење, а не чување и одлагање хране. Храна коју нисмо појели, па смо је одложили у фрижидер обично ту може стајати до четири дана ако је правилно ускладиштимо. Ако храну умотате у фолију, мислећи да јој тако чувате свежину, варате се.
Бактеријама је потребан ваздух како би се размножавале. Неке врсте бактерија попут стафилококе, производе токсине који се не могу уништити ни на високим температурама кувања. Када се топли оброк остави дуже од два сата на собној температури, бактерије се размножавају великом брзином, наводи Министарство здравља Вашингтона.
Прочитајте још: Колико шољица кафе је превише на дневном нивоу? Изнад ове бројке не би требало да идемо
Када храну прекријемо алуминијумском фолијом, не затварамо је у потпуности, те ваздух остаје унутра.
– Када је присутан ваздух, то омогуц́ава бактеријама да расту брже, тако да заиста желите да набавите праве кутијице и да пакујете ствари на одговарајуц́и начин – објашњава Линдзи Мелоун, регистровани дијететичар на Кливлендској клиници.
Мелоун предлаже паковање и складиштење остатака хране у плитке, херметички затворене кутијице, како бисте убрзали процес хлађења и спречили настанак бактерија у вашој храни. Храну одложите у фрижидер у року од два сата, пре него што бактерије имају времена да се размноже великом брзином.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ