Можда живите у граду који никада не спава, а звук сирена продире кроз ране јутарње сате. Или можда имате пратнера чије хркање вас држи будним ноћу. Уместо да изгубите сан због тога, зграбите слушалице и слушате умирујуће звуке нежне кише како бисте блокирали сав хаос
Али да ли је спавање са слушалицама добра идеја? Или ризикујете да оштетите уши чак и када не слушате музику?
Могуће је побољшати сан помоћу слушалица или барем побољшати рутини одласка у кревет. Али све се своди на ношење праве врсте слушалица и на то како намеравате да их користите.
Правилно коришћење слушалица
Избегавајте слушалице које поништавају буку у хитним случајевима. Шта ако вам телефон зазвони јер неко покушава да вас контактира или се око вас дешава нека друга хитна ситуација?
Држите јачину звука на нешто мало више од половине или ниже.
Добро правило: ако неко стоји на дохват руке од вас, не би требало да може да чује шта слушате и требало би да га чујете како вам говори без скидања слушалица.
У просеку, већина људи може да слуша звуке од 85 децибела до осам сати без икаквог негативног утицаја. Али ако слушате нешто изнад 85 децибела, требало би да преполовите време слушања за свака 3 децибела која додате. Дакле, на пример, ако слушате нешто на 88 децибела, безбедно је да то радите само четири сата.
Прочитајте још: Музика и ментално здравље: Како ноте могу да утичу на нас?
Овде је кључна јачина звука и дужина времена које слушате. Можете да слушате музику цео дан ако је на безбедном нивоу, али ако слушате на веома гласном нивоу, можете оштетити свој слух за само 15 минута.
У једној студији која је укључивала самопроцењене навике слуха и слушања , код оних који су слушали музику дуже од три сата већа је вероватноћа да ће им зазвонило у ушима. А 10% је изјавило да слуша музику између 90 и 100 децибела током дужег временског периода, чак и током спавања, што би могло повећати њихов ризик од будућег оштећења слуха.
Слушалице које се стављају у ухо могу изазвати неугодност и бактеријске инфекције.
Стављање чврстих пластичних слушалица у уво можда неће бити страшно краткорочно, али заспати са њима може додати нелагоду. Осим тога, слушалице за уши могу блокирати влагу у ушном каналу, посебно ако идете у кревет одмах након туширања. Ово може проузроковати раст бактерија и довести до инфекција спољашњег уха током дужег периода. Такође можете накупити превише ушног воска ако слушалице у ушима оставите предуго.
Слушалице које се постављају преко уха пружају већу удобност, али уверите се да нема каблова.
Последња ствар коју желите да урадите док спавате је да се запетљате у каблове или чак случајно погурате тај ниво јачине звука превисоко. Све у свему, пожелећете бежичне слушалице преко уха, које могу пружити већу удобност јер не блокирају ваш ушни канал. Постоје чак и траке за главу које садрже слушалице, које се омотавају око ваше главе за додатну удобност.
Прочитајте још: "ВАМПИРСКИ" ЏЕМ ЗА ЗДРАВО СРЦЕ: Ове бобице су пуне ВИТАМИНА Ц, влакана и антиоксиданаса (РЕЦЕПТ)
Ако сте у могућности, користите спољни звучник Неки од нас можда неће имати ову следећу опцију ако свој животни простор делимо са партнером или члановима породице. Али ако сте у могућности, коришћење екстерног звучника је идеално јер уклања притисак са ваших ушију. Осим тога, можете подесити тајмере за одређене уређаје да се искључе након одређеног временског периода. На тај начин, ваше слушање је ограничено на оне драгоцене минуте непосредно пре него што утонете у дубок сан.
Нежељени ефекти на које треба обратити пажњу
Неки нежељени ефекти ношења слушалица могу укључивати оштећење спољашњег и унутрашњег уха, укључујући губитак слуха.
Накупљање воска
Имате жлезде у спољашњем ушном каналу које излучују восак како би ваше уши биле влажне како не би сврбеле или суве. Такође спречава да крхотине падну у уво и стигну до бубне опне. Али када гурнете ствари у уво, као што су штапићи за уши, заправо можете гурнути тај восак даље уназад и узроковати његово збијање. Ако се то догоди, можете осетити зујање у ушима, благи губитак слуха или осећај као да вам је ушни канал зачепљен.
"Уво пливача"
Када се вода зароби у вашем ушном каналу, бактерије могу да расту током времена што доводи до инфекције која се обично назива „ ухо пливача “. Ово се може десити ако редовно пливате, наравно, али може се десити и ако заробите влагу у уху током дужег временског периода ношењем слушалица за уши или чепића за уши. Ако имате ухо пливача, ваше уво може изгледати црвено, сврби и болно је. У неким случајевима може доћи до цурења гноја из уха, а слух може бити помало пригушен. У овим ситуацијама, важно је да ваш ушни канал буде сув и да посетите лекара за ухо, нос и грло који вам може дати капи за уши да помогне у лечењу инфекције.
Некроза
Ако вам слушалице не одговарају, временом можете оштетити кожу у ушном каналу, што може довести до некрозе. Ово стање се дешава када је проток крви премали као резултат повреде или трауме, тако да ћелије ваше коже умиру, остављајући за собом лезије или црно-смеђе ткиво.
Ако осетите било какав притисак, бол или пуноћу у уху, то може указивати на то да вам слушалица не пристаје добро.
БОНУС ВИДЕО: