И док капљице релативно брзо падну на под, лакше аеросоли могу лебдети дуже и тако се ширити у затвореним просторијама.
![1605262549_Depositphotos_243051480_s-2019.jpg](/cache/images/e/4/f/d/a/e4fda9a6802f52d06eb5e92859d622a2dd40868e.jpg)
Сви већ знамо које су три најважније мере за одбрану од коронавируса - маска за лице, физичка удаљеност и прање руку, али с доласком хладнијег времена и чешћим боравком у затвореним просторима треба додати и четврту - свеж ваздух.
Слабо проветрене просторије повећавају могућност преноса вируса помоћу аеросоли, честица које ''лебде'' у ваздуху, објашњава директор одељења за инфективне болести на медицинском факултету у Ростоцку др Емил Реисингер.
- Уз капљично ширење, много мање аеросоли сматрају се главним путем трансмисије корона вируса, али у мањој мери - каже Реисингер.
Прочитајте још: НАЈСКУПЉА КАФА НА СВЕТУ: Процес настанка ове кафе оставиће вас у чуду!
И док капљице релативно брзо падну на под, лакше аеросоли могу да лебде дуже и тако да се шире у затвореним просторијама. Томе је најлакше доскочити повременим отварањем прозора. Страхови да ћете се притом прехладити неутемељени су, тврде медицински професионалци.
Проветравање просторије на неколико минута једва да промени температуру у просторији, напомиње Реисингер. Предмети у просторији и зидови задржавају температуру и отпустиће сачувану топлоту.
Прочитајте још: Како СЕДЕЊЕ штети нашем здрављу: Након овога пожелећете да се покренете
Немачки стручњаци препоручују да се канцеларијске просторије проветравају сваких сат времена по 20 минута. Ако у просторији седи мање људи довољно је и десет минута.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ