Савремене операције катаракте се обављају у локалној капљичној анестезији, безболне су и најчешће омогућавају одличан вид већ дан након операције.
И зато спадају међу најуспешније операције данашњице.
Из тих разлога већина пацијената очекује да након операције катаракте поново види одлично и реши све проблеме које има са видом.
Међутим, код неких пацијената вид након операције није какав су очекивали, што онда доводи до великог разочарања.
Од чега зависи вид након операције и како пацијентима осигурати најбољи могући резултат операције?
1. Од детаљно пре оперативног припремног прегледа како би се утврдило стање свих структура ока
Пацијенти који имају катаракту најчешће припадају старијој популацији, код којих су често присутне промене и оштећења жуте мрље. А вид након операције катаракте у великој мери зависи од стања жуте мрље. Зато их је важно дијагностикивати пре операције, јер онда у току операције катаракте може да се предузме и лечење жуте мрље, или уколико је потребно, прво спроведе лечење жуте мрље и тек по побољшању стања уради операција катаракте.
Таквим приступом се омогућава најбољи могући вид пацијенту. У супротном, уколико постоје озбиљне промене у жутој мрљи и уради се само операције катаракте, вид након операције може бити и гори него што је био пре, због наглог погоршања стања у жутој мрљи.
Зато је у очној болници Професионал протокол да се свим пацијентима код којих постоји било каква сумња на оштећење жуте мрље пре операције катаракте уради ОЦТ – скенер жуте мрље, што омогућава одређивање адекватног плана лечења.
Слика: Дијагностика жуте мрље
2. Од врсте сочива које се угради у току операције катаракте
Велики број пацијената не зна да су току операције, након уклањања катаракте, уграђује вештачко интраокуларно сочиво у око, које пацијент не осећа и које у оку остаје доживотно. Уградња сочива је неопходна какао би пацијент видео после операције.
Од врсте сочива које се угради зависи и какав ће вид бити након операције. Уградњом неког од премијум интраокуларних сочива, пацијентима може да се омогући да после операције имају добар вид и на даљину и за читање без наочара. У супротном, након уградње стандардних сочива, свим пацијентима су потребне бар наочаре за читање.
Такође постоје торична (цилиндрична) сочива која могу кориговати астигматизам код пацијената који га имају. Уколико пацијент има значајан астигматизам и не угради му се неко од цилиндричних сочива, после операције ће му бити потребне наочаре и за даљину и за близину.
У очној болници Професионал се најчешће уграђују премијум ЕДОФ и мутифокална сочива последње генерације што пацијентима омогућава најшири опсег вида без наочара.
Слика: Планирање уградње премијум сочива
3. Од вештине и искуства хирурга, коришћења најсавременијих уређаја и заштитних супстанци у току операције
То су све предуслови да операција прође успешно, без компликација и са минималном траумом за околна ткива ока. Тиме се осигурава најбржи пост оперативни опоравак, омогућава јасан вид већ сутрадан или у року од пар дана и смањује ризик од било каквих пост оперативних компликација. У супротном, може доћи до израженог отока рожњаче, који се најчешће повуче после пар недеља од операције, али до тада због веома слабог вида и субјективних сметњи, представља веома стресан период за пацијента.
Слика: Савремена технологија за операције катаракте
Адекватним приступом и стручношћу особља, у очној болници Професионал, учесталост компликација у току операција катаракте, је свега 0.1% или једна на хиљаду операција, при чему се и тад обично ради о лакшим и решивим компликацијама.