Проблем са штитном жлездом све је чешћи и код млађих особа.
Проблем са штитном жлездом, од упале до њеног ослабљеног рада постали су болест савремених жена због како се верује све стреснијег начина живота. Пре свега, ово је генетски наслеђена болест или слабост организма, а онда под утицајем стила живота проблем се интезивира што значи да је здравље штитне жлезде могуће оптимизовати правилним избором нутријената.
Адекватан унос селена подржава ефикасно стварање тиреоидних хормона и метаболизам, и штити жлезду од оштећења због превелике изложености јоду...
Селен
Селен има есенцијалну улогу у конверзији хормона Т4 у Т3, односно активни облик хормона, тако да ће озбиљан недостатак селена бити праћен смањењем Т3, водећи ка симптомима хипотиреоидизма. Адекватан унос селена подржава ефикасно стварање тиреоидних хормона и метаболизам, и штити жлезду од оштећења због превелике изложености јоду.
Прочитајте још: Шта је мит а шта истина: Због чега су усне ИСПУЦАЛЕ, и какав вам БАЛСАМ треба током хладнијих дана?
Храна богата селеном су риба, бразилски орах, пилетина, јаја и сунцокретове семенке.
Цинк
Истраживања су показала да и хипотиреоидизам и хипертиреоидизам доведе до недостатка цинка. Цинк такође игра улогу у функционирању имуног система. Ниски нивои цинка пронађени су код гојазних људи. Цинк је потребан за претварање Т4 у Т3, и потребно је повећати унос и овог минерала.
Прочитајте још: УЛАЗНА ВРАТА у јесењем стилу - Једноставне ИДЕЈЕ које можете сами спровести у дело! (ФОТО/ВИДЕО)
Храна богата цинком су остриге, семе бундеве и конопље.
Гвожђе
Овај минерал је такође потребан за конверзију Т4 у Т3. Особе на терапији тиреоидним лековима, које лече и анемију, требало би обратити пажњу на интеракцију, како са храном богатом гвожђем, тако и са суплементима гвожђа. Не би требало узимати их у исто време, већ сачекати 4 сата са конзумацијом намирницама богатим гвожђем, након редовне терапије тиреоидним лековима.
Храна богата гвожђем су зелене лиснате намирнице, попут спанаћа и руколе.
Прочитајте још: Две ВЕЖБЕ дисања због којих ћете рећи НЕ цигарама
Омега 3
Омега 3 масне киселине су есенцијалне масне киселине. Есенцијалне значи да организам не може да их синтетише, већ се морају унети храном. Омега 3 масне киселине се налазе у масној морској риби, као што је лосос, туна, сардине, харинге, скуша, бакалар. Нутриционисти препоручују унос рибе бар 3 пута недељно, нарочито масне морске рибе богате овим киселинама.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ