Флеке се често откривају тек када прође лепо, сунчано време, а понекад се "пробуде" и после неколико година, нарочито ако смо одлазили у соларијум, јер кожа све памти.
Хиперпигментација се јавља услед прекомерне производње меланина - пигмента који даје природну боју нашој кожи, коси и очима, а смеђе површине могу да наруше изглед у различитом облику и величини, што нас чини узнемиреним, јер не успевамо да их прикријемо ни најбољим пудерима.
До тога може да дође лако, али се тешко отклања, а што мрља има дужи век, то је мања могућност да се избледи. Због тога је препорука да се овај проблем, који углавном доживљавамо као естетски, решава док су флеке свежије и то током зимског периода.
Прочитајте још: ЗДРАВЉЕ ЖЕНА: Најчешћи разлози нередовног циклуса
Како још долази до хиперпигментације, шта она заправо представља, који третмани су делотворни у борби против ње, колико је важно да будемо дисциплиновани да бисмо се ослободили непријатних промена, пре свега на лицу, врату и деколтеу, одговара др Милица Марковић, дерматовенеролог из Градског завода за кожне и венеричне болести Београд.
Колико би требало да се забринемо када приметимо тамне мрље на кожи од сунца и на шта оне указују?
Сунчање је добро за расположење и ужасно за кожу
- Сунчање традицинално има добар ефекат на расположење, а лош на здравље саме коже. Флеке су само видљива манифестација тог нарушеног здравља. Ипак, саме по себи представљају тек естетски проблем. Обично је у питању повећана накупина меланина (пигмента) или увећање и самих меланоцита, ћелија које га стварају - каже др Марковић.
Прочитајте још: ТРИ САВЕТА нутриционисте за јачање имунитета током пандемије КОРОНА ВИРУСА
На који начин овај проблем може да се реши?
- У оба случаја применом топикалних препарата са већом концентрацијом ретиноида прве генерације, или азелаичном киселином, ниацинамидом и, коначно, гликолном киселином у већој концентрацији може се током вишемесечне терапије доћи до делимичног или потпуног излечења. Нове генерације ласера, од нових техника, и адекватно примењена криотерапија (течни азот) од старих, такође су окосница неинвазивног лечења овог естетског проблема. Не мање важна је и континуирана примена фотозаштитних крема са фактором заштите од УВА, УВБ, видљивог и инфрацрвеног дела спектра.
Мелазам често имају и мушкарци!
Мелазам се уклања само уз лекова и високу фотозаштиту током целе године Доказано је и да излагање обичној видљивој светлости може да погорша мелазму.
Све чешћа је појаве мелазме и код мушкараца, вероватно због свеукупне промене савременог стила живота.
Прочитајте још: Доктор АДАМОВИЋ каже: Зими су заноктице НАЈОПАСНИЈЕ и лече се на посебан начин
- Неки третмани попут хемијских пилинга и ласерских третмана захтевају "опоравак" у виду црвенила или перутања неколико дана, уз потпуну заштиту од сунца током месец дана након третмана, па је најбољерадити их зими - истиче докторка.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ