Кафа је дефинитивно једно од најпопуларнијих пића на свету. А да ли сте знали да је кафа, поред тога што је многима горког укуса заправо и кисела.
Кафа и киселост
Киселост се одређује коришћењем пХ скале, која одређује колико је раствор на бази воде базичан или кисел. Скала се креће од 0 до 14. Било који раствор који региструје од 0 до 7 на скали се сматра киселим, док се раствор од 7 до 14 сматра базичним. Већина сорти кафе је кисела, са просечном пХ вредношћу од 4,85 до 5,10. Међу безбројним једињењима у овом напитку, процес кувања ослобађа девет главних киселина које доприносе његовом јединственом профилу укуса. Постоји девет главних киселина у кафи, које су наведене од највеће концентрације до најниже: хлорогенска, кининска, лимунска, сирћетна, млечна, јабучна, фосфорна, линолна и палмитинска, пише Хеалтхлине.
Прочитајте још: ПРОДУВАЈТЕ АРТЕРИЈЕ И РАСТЕРЕТИТЕ СРЦЕ: 5 намирница са високим садржајем здравих масти
Могући ефекти на здравље
Иако је киселост кафе добра за већину људи, код других може да погорша одређена здравствена стања. Ова стања укључују рефлукс киселине, чир на желуцу и синдром иритабилног црева. Ефекти кафе на ова стања углавном се приписују њеној киселости и благом лаксативном ефекту код неких људи. Није доказано да кафа изазива ова стања, али уколико су вам дијагностикована многима ће се препоручити да кафу ипак избегавају.