Дијабетес мелитус типа 1 (ДМ1) код деце и младих је из године у годину у порасту.
Реч је о обољењу са генетском предиспозицијом чијој појави доприносе и фактори спољашње средине, па стручњаци упозоравају да је најважније препознати болест на време. Шта најчешће указује на појаву дијабетеса, зашто је толико распрострањен међу најмлађом популацијом и како пацијентима олакшати свакодневни живот?
Прочитајте још: ПЕТКОВИЋ открива страшну причу: СИН купи дрогу, ноћ проведе у КЛАДИОНИЦИ, а МАЈКА га чека да му ПЛАТИ ТАКСИ
- У нашој земљи годишње оболи око 170 деце узраста до 18 година. Истраживање педијатара ендокринолога из целе Србије је показало да је у периоду од 2007. до 2017. године број деце оболеле од дијабетеса био у великом порасту - каже др Татјана Миленковић, ендокринолог и педијатар из Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије "Др Вукан Чупић".
Број деце оболеле од дијабетеса је у великом порасту!
Најважније је да се болест открије пре него што дође до развоја кетоацидозе, акутне компликације дијабетеса која може животно да угрози дете.
Пије много течности и мокри, губи на килажи.
Клиничка слика дијабетеса је лако препознатљива. Особа са дијабетесом пије много течности, много мокри и губи на телесној маси. Дијабетес може да се испољи у сваком животном добу, а наш најмлађи пацијент имао је само седам месеци када је постављена дијагноза.
Прочитајте још: ЕМПАТИЈА КАО ШКОЛСКИ ПРЕДМЕТ? Да ли би требало и у СРБИЈИ да се уведе? ДАНЦИ знају одговор!
- Не зна се тачно шта све доводи до појаве дијабетеса типа 1, али су то сасвим сигурно генетски чиниоци удружени са факторима спољашње средине. На пример, ако дете из средине где је ниска учесталост болести пређе у ону са високом учесталошћу (пресели се из Јапана у Канаду), или из села у град, вероватноћа да ће оболети расте.
Чак 85% оболелих нема никог другог оболелог у породици.
Највећи број пацијената, њих 85 одсто нема никог у породици ко болује од дијабетеса тип 1. С обзиром на то да су сродници особе са дијабетесом у ризику од ове болести, у свету се раде студије чији је циљ превенција дијабетеса.
Прочитајте још: Доктор Младеновић УПОЗОРАВА: Родитељи касно доводе ДЕЦУ ЗАВИСНИКЕ од игрица!
- Примена различитих лекова је још на нивоу истраживања, а ако ови лекови буду успели да одложе појаву дијабетеса за годину или две, биће то огроман помак. Ми, за сада, нисмо укључени ни у једну од тих студија. Зато, ако у овом тренутку не можемо да избегнемо појаву дијабетеса, треба да се фокусирамо на то да га откријемо на време како бисмо помогли и детету и породици - закључује др Миленковић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ