Овај спирални негативни бацил, који се насељава у желуцу и усној дупљи, може изазвати и канцер ових органа...
Хеликобактерија изазива инфекцију, која у већини случајева не доводи до појава симптома болести или се јавља благи гастритис и осећај надутости у стомаку. Међутим, код одређеног процента заражених, тек сваког десетог оболелог, сложена и динамична реакција домаћина на ову патогену бактерију покреће развој болести.
Прочитајте још: Због чега се у трећем добу лакше гојимо, и како да смршамо?
Ово за последицу може имати запаљење желуца, значајно повишено лучење желудачне киселине, појаву чира на желуцу или дванаестопалачном цреву.
Правилна исхрана
Једна од основних ствари за елиминацију хеликобактерије из организма је правилна и редукована исхрана и промена животних навика. Потребно је у приближно исто време доручковати, ручати и вечерати. Размак између оброка не би требало да буде мањи од 3 сата , а идеално је око 4 сата. У исхрани строго избегавати газиране напитке, алкохол, нарочито бела вина, кафу, слаткише и шећере, рафинисану, поховану, пржену и јако зачињену храну. Уместо кафе конзумирати зелени или црни чај.
Прочитајте још: Након што је супруг оптужио да је повредила дете, огласила се Тања Савић
Против појачаног лучења киселине, минимално пола сата пре доручка попити незаслађени чај од камилице, семена лана, мајчине душице, жалфије, коприве, боквице. Строго избегавати дувански дим јер стимулише лучење желудачне киселине. Конзумирати интегрални двопек, овас и јечам.
Размак између оброка не би требало да буде мањи од 3 сата , а идеално је око 4 сата...
Избегавати свеж, бели, пшенични, кукурузни хлеб. Интегрални или црвени пиринач се препоручују за ручак до 15х у комбинацији са грилованим поврћем или немасном рибом.
Прочитајте још: Камилица и црно вино за затегнуто лице: Садрже моћну супстанцу о којој се мало прича!
Супе или чорбе и кувана јела не зачињавати јаким зачинима који у себи садрже адитиве и појачиваче укуса. Храну не запржавати. Од млечних производа препоручује се кисело млеко, млади сир и понекад путер. Кравље млеко се забрањује. Махунарке се могу конзумирати у виду пиреа, али у принципу бити опрезан и ограничено их уносити.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ