Земља се прошле године окретала око своје осе неколико милисекунди брже од просека.
Као резултат тога у 2020. је забележено 28 "најбржих дана", што је регистровано први пут после 50 година, пише британски портал Лајв сајенс.
Прочитајте још: Како бисте ви реаговали? Породица није могла да поверује шта види на новогодишњој јелки? (ФОТО)
Ови подаци не би требало да нас забрињавају, јер кретање Земље често варира, с обзиром да на њу утичу промене атмосферског притиска, ветрови, океанске струје и кретања језгра, преноси Тањуг.
Ово повећање брзине једва је приметно, али може бити незгодно за оне који се баве ултрапрецизним атомским сатовима који мере Координирано светско време (УТЦ), према којем намештамо своје сатове. Када ротација Земље одступи од УТЦ-а за више од 0,4 секунде, УТЦ се томе прилагођава.
Кретање Земље често варира.
Како би се ускладило с астрономским временом, до сада се крајем јуна или децембра већином додавала тзв. преступна секунда.
Прочитајте још: Без њега ни једна београдска зима не може да прође: Да ли сте пробали ОЏАК КОЛАЧ?
Донедавно је укупни тренд ротације Земље успоравао од почетка прецизних сателитских мерења крајем 1960-их и почетком 1970-их. Стручњаци сваких годину и по дана додају преступну секунду од 1972. године.
Последње прилагођавање извршено је 2016. године, када је за Нову годину у 23 сата, 59 минута и 59 секунди додата једна тзв. преступна секунда.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ