Постоји неколико веровања
Обичај цепања мајице, новопеченом оцу, датира одавно. Сматра се да свака нова кошуља или мајица представља нову снагу. Управо због тога када оцу цепају одевни предмет његови пријатељи, комшије и кумови говоре слдеће речи.
"Ову да поцепамо, још многе да промениш, ти и твоје дете имали снаге и памети нове, док год сте живи и здрави.“
Овај обичај порекло води из давне прошлости, када су се деца рађала у кућама, шумама и другим местима.
Новорођенче је тада требало увити у комад тканине како би се заштитило од хладноће. Када плано за увијање није припремљено, мушка мајица или кошуља се користила за ту намену. Женске ствари се нису користиле јер су жене сматране нечистима 40 дана након порођаја.
Прочитајте још: Вршњаци су га називали мајмуном и плашили су се да ће их угристи: Ово је прича о дечаку ВУКОДЛАКУ (ВИДЕО)
Друго веровање је да мушкарци морају да се одрекну живота који су до тад живели и прихвате нову улогу - улогу оца. Цепањем мајице они раскидају везу са прошлошћу.
Још једно веровање је да искључиво мушкарци треба да цепају једни другима кошуље, јер тако доносе срећу једни другима, као и могућност да и смаи постану очеви здраве деце. Такође, сматра се да ће ако узму комадић одеће са кошуље оца, они добити дете истог пола.
Која год симболика била у питању, овај обичај наговештава срећу и радост због рођења новог живота.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ