Postoji nekoliko verovanja
Običaj cepanja majice, novopečenom ocu, datira odavno. Smatra se da svaka nova košulja ili majica predstavlja novu snagu. Upravo zbog toga kada ocu cepaju odevni predmet njegovi prijatelji, komšije i kumovi govore sldeće reči.
"Ovu da pocepamo, još mnoge da promeniš, ti i tvoje dete imali snage i pameti nove, dok god ste živi i zdravi.“
Ovaj običaj poreklo vodi iz davne prošlosti, kada su se deca rađala u kućama, šumama i drugim mestima.
Novorođenče je tada trebalo uviti u komad tkanine kako bi se zaštitilo od hladnoće. Kada plano za uvijanje nije pripremljeno, muška majica ili košulja se koristila za tu namenu. Ženske stvari se nisu koristile jer su žene smatrane nečistima 40 dana nakon porođaja.
Pročitajte još: Vršnjaci su ga nazivali majmunom i plašili su se da će ih ugristi: Ovo je priča o dečaku VUKODLAKU (VIDEO)
Drugo verovanje je da muškarci moraju da se odreknu života koji su do tad živeli i prihvate novu ulogu - ulogu oca. Cepanjem majice oni raskidaju vezu sa prošlošću.
Još jedno verovanje je da isključivo muškarci treba da cepaju jedni drugima košulje, jer tako donose sreću jedni drugima, kao i mogućnost da i smai postanu očevi zdrave dece. Takođe, smatra se da će ako uzmu komadić odeće sa košulje oca, oni dobiti dete istog pola.
Koja god simbolika bila u pitanju, ovaj običaj nagoveštava sreću i radost zbog rođenja novog života.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU