Верници Српске православне цркве сутра славе Бадњи дан, један од највећих хришћанских празника уочи Божића.
Божоћни празници у православном духу доносе са собом ибројне обичаје, који се не мењају генерацијама уназад. Један од обичаја је и припрема богате посене трпезе за Бадње вече, вече којим се дочекује најрадоснији хришћански празник, Божић.
Православна трпеза за Бадње вече се поставља после уношења сламе и посвећеног Бадњег дрвета
Прочитајте још: Знате ли зашто поштоваоци Достојевског купе каранфил и изађу на трећој станици, код манастира Александар Невски?
Православна трпеза за Бадње вече се поставља после уношења сламе и посвећеног Бадњег дрвета. Бадње дрво уноси домаћин и уз реченицу "срећно Бадње вече”. У кући га дочекује домаћица и почиње да обасипа домаћина зрнима кукуруза, пасуља и пиринча док он изговара: “Колико зрна толико пилића, прасића….набрајајући…а највише среће и здравља”. Исовремено, деца пијућу и квоцају на унешеној слами. Домаћин потом одлази до пећи и ставља у пећ бадње дрво и изговара: ”Колико варница, толико здравља, парица... “.
На столу, поред хлеба и соли, треба да се нађе и риба пржена на уљу, пресан кисео купус преливен уљем, резанци са орасима, туршија, мед, вино и пасуљ, најчешће пребранац...
Прочитајте још: Знате ли зашто је манастир ЖИЧА ЦРВЕНЕ боје? Ми имамо одговор!
Након тога се честита Бадње вече и приступа се трпези. За трпезом су сва посна јела, колачи и сушено воће. По правилу на столу треба да је непаран број јела. Ови обичаји могу да се разликују по неким својим деловима зависно од краја у којем се налазите.
Јеловник за Бадње вече
Јеловник за Бадње вече се готово никада се не мења. На столу, поред хлеба и соли, треба да се нађе и риба пржена на уљу, пресан кисео купус преливен уљем, резанци са орасима, туршија, мед, вино и пасуљ, најчешће пребранац.
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
Поред тога, на сто се поставља божићна свећа и сито или тепсија у коју домаћица ставља четири велике румене јабуке, жито, кукуруз, новац, суве шљиве и орахе
Сваки део ове празничне посне трпезе има своју симболику. Погача уа Бадње вече симболише самог Господа Исуса Христа. Риба, као и хлеб, симболише Господа Исуса Христа, јер на грчком језику, преко кога су наши преци примили хришћанство, риба је ИХТХИС, а то је скуп иницијала Исуса Христа.
Со симболише силу божанску, која чува дело божје, као што со чува хлеб и рибу од плесни и трулежи. Вино представља крв Спаситељеву којом је Он на Голготи дао откуп Богу за грехе људске, док мед симболише сладост вечног живота.
Прочитајте још: Манастир Куманица крије НАЈВЕЋУ СРПСКУ ТАЈНУ: Мошти Светог Саве НИСУ СПАЉЕНЕ?!
Поред тога, на сто се поставља божићна свећа и сито или тепсија у коју домаћица ставља четири велике румене јабуке, жито, кукуруз, новац, суве шљиве и орахе. Све то симболично представља жељу за берићетом и добрим животом у кући.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ