Vernici Srpske pravoslavne crkve sutra slave Badnji dan, jedan od najvećih hrišćanskih praznika uoči Božića.
Božoćni praznici u pravoslavnom duhu donose sa sobom ibrojne običaje, koji se ne menjaju generacijama unazad. Jedan od običaja je i priprema bogate posene trpeze za Badnje veče, veče kojim se dočekuje najradosniji hrišćanski praznik, Božić.
Pravoslavna trpeza za Badnje veče se postavlja posle unošenja slame i posvećenog Badnjeg drveta
Pročitajte još: Znate li zašto poštovaoci Dostojevskog kupe karanfil i izađu na trećoj stanici, kod manastira Aleksandar Nevski?
Pravoslavna trpeza za Badnje veče se postavlja posle unošenja slame i posvećenog Badnjeg drveta. Badnje drvo unosi domaćin i uz rečenicu "srećno Badnje veče”. U kući ga dočekuje domaćica i počinje da obasipa domaćina zrnima kukuruza, pasulja i pirinča dok on izgovara: “Koliko zrna toliko pilića, prasića….nabrajajući…a najviše sreće i zdravlja”. Isovremeno, deca pijuću i kvocaju na unešenoj slami. Domaćin potom odlazi do peći i stavlja u peć badnje drvo i izgovara: ”Koliko varnica, toliko zdravlja, parica... “.
Na stolu, pored hleba i soli, treba da se nađe i riba pržena na ulju, presan kiseo kupus preliven uljem, rezanci sa orasima, turšija, med, vino i pasulj, najčešće prebranac...
Pročitajte još: Znate li zašto je manastir ŽIČA CRVENE boje? Mi imamo odgovor!
Nakon toga se čestita Badnje veče i pristupa se trpezi. Za trpezom su sva posna jela, kolači i sušeno voće. Po pravilu na stolu treba da je neparan broj jela. Ovi običaji mogu da se razlikuju po nekim svojim delovima zavisno od kraja u kojem se nalazite.
Jelovnik za Badnje veče
Jelovnik za Badnje veče se gotovo nikada se ne menja. Na stolu, pored hleba i soli, treba da se nađe i riba pržena na ulju, presan kiseo kupus preliven uljem, rezanci sa orasima, turšija, med, vino i pasulj, najčešće prebranac.
Pročitajte još: Pismo MASONA koje se PREPRIČAVA: Isprovociraćemo socijalnu KATAKLIZMU i otvoriti vrata LUCIFERU
Pored toga, na sto se postavlja božićna sveća i sito ili tepsija u koju domaćica stavlja četiri velike rumene jabuke, žito, kukuruz, novac, suve šljive i orahe
Svaki deo ove praznične posne trpeze ima svoju simboliku. Pogača ua Badnje veče simboliše samog Gospoda Isusa Hrista. Riba, kao i hleb, simboliše Gospoda Isusa Hrista, jer na grčkom jeziku, preko koga su naši preci primili hrišćanstvo, riba je IHTHIS, a to je skup inicijala Isusa Hrista.
So simboliše silu božansku, koja čuva delo božje, kao što so čuva hleb i ribu od plesni i truleži. Vino predstavlja krv Spasiteljevu kojom je On na Golgoti dao otkup Bogu za grehe ljudske, dok med simboliše sladost večnog života.
Pročitajte još: Manastir Kumanica krije NAJVEĆU SRPSKU TAJNU: Mošti Svetog Save NISU SPALJENE?!
Pored toga, na sto se postavlja božićna sveća i sito ili tepsija u koju domaćica stavlja četiri velike rumene jabuke, žito, kukuruz, novac, suve šljive i orahe. Sve to simbolično predstavlja želju za berićetom i dobrim životom u kući.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU