Православни верници сутра славе Светог Илију, једног од највећих пророка у хришћанству
Свети Илија је био родом из Ароноба из града Тесвита. По предању, када се Илија родио, његов отац Сабах је видео око њега анђеле који га повијају огњем и хране пламеном, што је било знамење његовог пламеног карактера и силе огњене. Младост је провео у дубоком размишљању и молитви, често сам у пустињи.
Име му потиче од Перуна, старословенског бога громова, који је имао највећи утићај у веровању српског народа, па су његове особине пренели на Светог Илију, којег у народу називају још и Громовник.
На дан кад се слави Свети Илија у доста градова и села организују се вашари, а он спада у најпоштованије светитеље међу Србима.
Обичаји и веровања на Светог Илију
Када на Светог Илију пуцају громови народ каже да то светац гађа ђаволе, па се не ваља крстити да се ђаво не би сакрио под крст у који гром не удара. Такође, народ каже, треба добро гледати место где гром удари јер је то знак да се ту крије нечастиви.
Свети Илија Громовник пада у најсушније и најтоплије доба године.Постоји прича да је управо Илија тај који одређује када и где ће падати киша, а када ће да буде суша, па већина људи не ради на овог свеца, како не би навукли његов гнев.
Свети Илија Громовник се слави као крсна слава, али се не кува жито, управо јер се сматра да је и данас овај светитељ жив.
Такође, постоји веровање да се не ваља купати у рекама након Светог Илије.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ