Емоције и те како могу имати утицаја на функционисање нашег тела
Заљубљеност је посебно стање и не говори се џабе да смо тада "на седмом небу". Не можемо да спавамо од узбуђења, осећамо лептириће у стомаку, стално смо насмејани и осећамо се полетно. Многе научнике је занимало шта се све дешава у нашем мозгу када смо заљубљени, па су уу складу са тим вршили бројна испитивања.
Биолошки антрополог Хелен Фишер и неуролог Луси Браун проучавали су и анализирали резултате скенирања мозга стотине људи који су били у различитим фазама љубавних односа. Они су приметили да су особе у дуугим и срећним везама имале изражену активност у три области мозга:
- делу који је био задужен за емпатију
- области повезаној са контролом емоција и стреса
- област повезана са позитивним илузијама о људима.
Прочитајте још: Промените ове три ствари и смањићете ниво НЕРВОЗЕ И СТРЕСА: Савети психолога уз помоћ којих ће вам живот бити лакши
У тренуцима заљубљености, мозак активира део који је задужен за развијање позитивних слика/илузија, како би продужио нашу срећу. То значи да он постаје "слеп" за мане и негативне судове. Фокусира се само на добре и позитивне ствари, па нас тако онемогућава да доносимо реалнији суд о осби коју волимо. Отуда и онај израз "љубав је слепа".
То може имати добре и лоше: идеализацијом партнера нисмо у стању да видимо праву слику и да ли је баш та особа добра за нас, а са друге стране, тера нас да волимо партнера без обзира на лоше особине и мане, а самим тим и будемо толерантнији и лакше склапамо компромис.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ