Успешно пословање подразумева способност организације да се прилагоди променљивом и конкурентном тржишту, да искористи своје ресурсе и потенцијале, да унапреди своје производе или услуге, да повећа своју профитабилност и одрживост, као и да допринесе решавању друштвених и еколошких изазова.
Стратешко планирање је процес који омогућава организацији да дефинише своје дугорочне циљеве и стратегије за њихово остваривање, као и да распореди своје ресурсе у складу са њима. Стратешко планирање се заснива на анализи постојећег стања, идентификацији прилика и претњи, одређивању снага и слабости, формулисању визије и мисије, постављању приоритета и индикатора успеха, као и на праћењу и вредновању резултата.
Стратешко планирање је кључни алат за успешно пословање
Одрживи развој је важан фактор за успешно пословање, јер подразумева одговорност организације према друштву и животној средини, као и према клијентима и запосленима. Одрживи развој такође подразумева иновативност организације у проналажењу решења за друштвене и еколошке проблеме, као и у стварању вредности за све заинтересоване стране.
Предуслов за успешно стратешко планирање одрживог развоја је подршка и учешће топ менаџмента организације на овом плану, како би концепт одрживог развоја као такав био стратешки имплементиран кроз све бизнис процесе организације.:
- Укључивање одрживог развоја у визију, мисију и вредности организације, као и у њене циљеве и стратегије.
- Усклађивање стратешког планирања са националним и међународним оквиром за одрживи развој, као што су Агенда 2030 за одрживи развој Уједињених нација
- Примена партиципативног приступа у стратешком планирању, који подразумева укључивање свих заинтересованих страна у процес дефинисања циљева, стратегија и акција за одрживи развој.
- Примена интегрисаног приступа у стратешком планирању, који подразумева успостављање синергије између економских, социјалних и еколошких аспеката одрживог развоја, као и између различитих сектора, нивоа и актера укључених у његову реализацију.
- Примена прилагодљивог приступа у стратешком планирању, који подразумева континуирано праћење и вредновање резултата и учинака одрживог развоја, као и прилагођавање циљева, стратегија и акција у складу са променама у окружењу.
Успешно пословање кроз стратешко планирање одрживог развоја захтева одговорност, креативност и сарадњу између свих учесника у процесу планирања и реализације одрживог развоја. Успешно пословање кроз стратешко планирање одрживог развоја је инвестиција која се исплати на дуге стазе.
Фото: Схуттерстоцк
Какве примере имамо у Србији
Према публикованом истраживању од стране Центра за савремене политике које је подржала и ПКС, наводи се да од 50 највећих компанија које послују у Србији, већина не објављује Извештаје о одрживом развоју као посебне публикације. Само 42% узорка, односно 21 компанија, објављује ИОР.
Од 21 компаније (или групе којима компаније припадају) само неколико компанија објављује локалне извештаје о одрживости на српском језику. НИС као пример добре праксе у области извештавања о одрживомразвоју , већ 13.годину заредом објављује верификован извештај у складу је са стандардима водеће организације у свету у области одрживог развоја Глобал Репортинг Инитиативе (ГРИ). У Извештају о одрживом развоју за 2022. годину, који је у потпуности усаглашен са новим ГРИ стандардима који су ступили на снагу почетком 2023. године, свеобухватно и транспарентно су представљене све кључне активности, пројекти и индикатори НИС-а, који доприносе остварењу 12 од 17 Циљева одрживог развоја УН. Ова компанија је иначе пионир у нашој земљи када је реч о публиковању извештаја о одрживом развоју, верификованих од стране реномираних независних ревизорских кућа.
Република Србија је изменама Закона о рачуноводству (чланови 37 и 38) увела нефинансијско извештавање које се пре свега односи на тему одрживог развоја, односно на активности које за предмет имају заштиту животне средине, социјална питања и корпоративно управљање. Законом је прописано да су обвезници нефинансијског извештавања велика правна лица која су друштва од јавног интереса и која на датум биланса прелазе критеријум просечног броја од 500 запослених током пословне године.
Постизање пословне одрживости је корак даље од друштвено одговорног пословања. То захтева стратешки приступ планирању да би се оствариле дугорочне користи. Са тренутним друштвеним, еколошким, технолошким и политичким изазовима са којима се суочава пословање, императив је да се променимо. Питања извештавања о одрживом пословању ће добијати све више на важности и у наредном периоду.