Новац из новчаника као да испари већ средином месеца, уз овај систем научиће те како да на најбољи начин распоредите ваш новац и уштедите
Стручњаци за уштеду новца препоручују правило „50/30/20“ као начин да смањите трошкове и купујете у оквиру свог буџета. Према овом правилу, ваша потрошња је подељена у три категорије: потребе, жеље и уштеде.
1. Потребе – 50 одсто плате
Потребе укључују основне животне трошкове као што су станарина, рачуни, храна и превоз до посла или школе.
2. Жеље – 30 одсто плате
Жеље су трошкови који нису неопходни, попут куповине, изласка, чланства у теретани, претплата, путовања и дружења.
3. Штедња или отплата дуга – 20 одсто плате
Последњих 20 одсто ваше плате требало би да искористите за отплату дугова изнад минималног износа или на штедни рачун, инвестиције или пензиони фонд. Одвајањем новца у ове категорије, овај метод постаје поуздана стратегија буџетирања.
Када на рачун дође велика сума, лако је изгубити контролу, према томе стручњаци препоручују да новац одмах пребаците у различите „лонце за новац“ или сачекате да се одбију месечни трошкови како бисте боље видели колико имате на располагању.
Половином месеца биц́е лакше да пратите колико новца имате да бисте уживали у активностима као што су изласци или хобији. Такође, можете користити алате као што су веб-сајтови са попустима и портали за поређење да бисте смањили трошкове и добили вец́у вредност за свој новац.
Наравно, финансије су веома личне, тако да правила буџетирања нец́е одговарати свима. Некима 50 одсто плате можда нец́е бити довољно да покрију све основне трошкове, док 30 одсто може бити више него што обично троше на "небитне" ствари.
У овом случају покушајте да прилагодите расподелу новца својим специфичним потребама. Дистрибуција 60/20/20 или 70/20/10 може бити прикладнија за вас.
Ово правило може послужити као користан водич за побољшање ваших финансија и подстицање уштеде, а прилагођавање сопственим потребама обезбедиц́е вам реалан и одржив буџет.
Стилл
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ