Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ПОТПУНО ПОМРАЧЕЊЕ СУНЦА ДОНОСИ НИЗ ЧУДНИХ ФЕНОМЕНА: Животиње ће се уплашити, а ево да ли ће имати ЕФЕКТА И НА ЉУДЕ

Помрачење Сунца 8. априла донеће и низ необичних феномена

1712567298_3652540_mesec04_ls.jpg
Фото: АП
Oglas

У понедељак ће се небо изнад дела Северне Америке накратко замрачити, како Месец буде прекривао Сунце током потпуне соларне еклипсе. Месец ће потпуно прекрити Сунце на максимално четири минуте и 28 секунди дуж 185 км широке а 16.000 км дуге стазе која пролази кроз Мексико, Сједињене Државе и Канаду. Ван ове путање, посматрачи ће моћи да виде делимично помрачење Сунца.

Најузбудљивије астрономско дешавање у 2024. пратиће и неки необични феномени.

“Бејлијеве перле”

Један од њих су такозване “Бејлијеве перле”. Како се Месец коначно буде приближавао Сунцу на небу, светлост ће почети да струји преко долина, планина и кратера на неравном терену на ивици лунарног диска. Ово ће створити “перле” светлости на самој ивици месечевог диска, које су назване по енглеском астроному Франсису Бејлију који је описао овај феномен 1836.

Овај феномен ће се моћи видети 8. априла пре него што Месец потпуно прекрије Сунце и поново кад лунарни диск почне да се одваја од сунчевог, пише Спаце.цом.

“Дијамантски прстен”

Ово се дешава током потпуног помрачења Сунца, свега неколико тренутака пре тачке у којој Месец потпуно прекрије звезду, што је познато као “тоталитет”. Ово је узроковано последњом светлошћу Сунца која струји преко неравног терена на ивици лунарног диска.

Током потпуне соларне еклипсе 2024. посматрачи ће моћи да виде редак “двоструки дијамантски прстен”, кад се две истакнуте тачке сунчеве светлости појаве на ивици Месеца.

Појава Сунчеве астмосфере

Обично кад посматрамо Сунце његова атмосфера се не види од светлости која долази од соларне површине фотосфере.

Током потпуног помрачења, међутим, фотони из фотосфере су блокирани а два елемента соларне атмосфере – спољашњи слој или корона и унутрашњи зван хромосфера – постају видљиви.

Откривају се скривене звезде и планете

Неки посматрачи могу да се фокусирају и на друга тела Сунчевог система или звезде даље од Сунца током еклипсе 8. априла. Неке од планета које би се могле појавити током тоталитета које би обично биле скривене на дневном светлу, су Венера, око 15 степени западно од Сунца, и Јупитер на око 30 степени источно. Друге планете које ће можда бити видљиве су Сатурн и Марс, на 35 и 36 степени западно од Сунца.

За оне који прате дешавање на стази тоталитета ван Мексика и Тексаса, најсјајнија звезда изнад Земље, Сиријус, биће изнад хоризонта и требало би да буде видљива на истоку-југоистоку.

“Рогата комета”

Комета, која се тренутно може видети на ноћном небу северне хемисфере и која је добила надимак због необичне “рогате” ауре, посећује унутрашњост Сунчевог система сваких 71 година и биће прилично близу Сунца кад га Месец заклони 8. априла.

Ако буде видљива, то би требало да буде између Сунца и Јупитера, али ближе гасном џину.

Необични светлосни ефекти

Тракасте сенке су један од најнеобичнијих ефеката повезаних са соларном еклипсом. Ове наизменично светле и тамне траке широке 2,5-5 цм могу се понекад видети на зградама и тлу на стази помрачења.

Први пут се појављују у време тоталитета. Видљиве су само накратко и не јављају се свуда на стази тоталитета. Крећу се стопом од око три метра у секунди.

Боје изгледају другачије

Боје ће се мењати током помрачења и познати објекти ће добити необичне нијансе. Ова природна промена у перцепцији боја је узрокована флуктуирајућим нивоима светлости који су последица помрачења Сунца.

Јарке боје, попут црвене и наранџасте, постаће пригушене у односу на плаву и зелену, које су јасније при слабом светлу. Брзо тамњење Сунца током тоталне еклипсе појачава овај феномен, који је назван “Пуркињеов помак”. Црвена и зелена су комплементарне боје, што значи да појачавају интензитет једна другој кад се гледају заједно. Ношење црвене и зелене одеће током соларне еклипсе стога може помоћи да увећамо нашу способност опажања детаља и контраста у условима слабог осветљења, наводи Азцентрал.цом.

Савијање светлости

Неки научници сматрају да је потпуно помрачење Сунца прилика да се тестира једна од најреволуционарнијих идеја Алберта Ајнштајна – општу теорију релативности, која указује да масивни објекти искривљују саму структуру простора и времена.

Кад светлост прође ово искривљење из позадинског извора и сама је закривљена, што је ефекат назван гравитационо сочиво. То за резултат има да извори у позадини мењају позицију на небу. Научници ће 8. априла имати прилику да посматрају промену позиције позадинских звезда узроковану масом наше звезде и њеним ефектом искривљења на простор и време.

Промене у природи

Сунце није само извор светлости за Земљу, већ и главни извор топлоте, па ће посматрачима еклипсе можда изненада устребати јакне.

Флуктуација температуре током помрачења зависиће од локације са које се оно посматра. Температуре би тако могла пасти за свега 2,8 степени Целзијуса, или чак 10. Како Месец прекрива Сунце, можда ће се осетити и изненадни пад брзине ветра, која ће се повратити са проласком сателита.

Понашање животиња

Пригушено светло услед помрачења и “лажни сумрак” могли би подстаћи ослобађање хормона повезаних са циклусом спавања и будности код животиња.

Додатно, пад температуре могао би да узрокује пад атмосферског притиска који код животиња значи надолазак олује, због чега се могу осећати анксиозно или уплашено. Може се очекивати и пој птица као у зору кад се еклипса оконча.

Људи постају емотивни

Помрачење не узнемирује само животиње, већ може утицати и на људе, које овакво дешавање може емотивно да погоди, наводи Спаце.цом.

Наравно, овакве промене расположења су привремене.

Које год појаве да будете пратили током потпуног помрачења Сунца 8. априла, треба заштитити очи специјалним наочарама. Они који буду пратили феномен својим телескопима, требаће и посебне филтере за безбедно посматрање.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО:

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas