Дело је чувеног текстописца Драгише Недовића који је иза себе оставио бројне бесмртне песме
Песма коју је друг Тито одлучио да забрани била је "Плућа су ми болна", а њен аутор је Драгиша Недовић. Песма је написана када је он имао туберкулозу и био у веома тешком стању.
Аутор је многих познатих песама као што су "Стани, стани Ибар водо", затим "Коме шумиш, ој Мораво", "Негде у даљини поглед ми се губи", "На Морави воденица стара", "Шумадијо родни крају","Коме шумиш, ој Мораво", као и бројне друге.
Он је избегао трагичну судбину 1941. године, када је изведен пред стрељачки вод у Крагујевцу, међутим, зато што је познати текстописац, у последњем тренутку су му поштедели живот. Крај Другог светског рата дочекао је у немачком ратном логору у Дормагену.
Када се 1950. године вратио у Крагујевац оболео је од туберкулозе. Тада је песма и настала, а он је успео да се излечи од исте. Убрзо након тога, 1966. године, преминуо је од последица срчаног удара са само 49 година. Иза себе је оставио 800 песама.
Песму "Плућа су ми болна" први пут је извео Заим Имамовић. У време када је плоча објављена забележен је велики пораст броја самоубистава оболелих од туберкулозе на простору бивше Југославије.
Друг Тито и Централни комитет су одлучили да забране продају и извођење песме, а објашњење је било да она наводи на самоубиство. Десет година касније, Јованка Броз, за коју се сумња да је боловала од ове болести, наручила је ову песму и тада је забрана укинута.
Прочитајте још: "НЕДОСТАЈАЊЕ": Емотивна порука супруге Маринка Роквића растужила многе (ФОТО)
Текст песме:
"Плућа су ми болна, здравља више немам
Јер су сасвим близу, моји задњи дани
Живећу још данас, а можда и сутра
А онда заувек, збогом мој животе
Није мени жао, беднога живота
Јер ја среће никад, осетио нисам
Само бол и патња, горке сузе лио
У животу своме, срећан нисам био."
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ