Неки научници предвиђају да би зној који стварамо током тренирања једног дана могао да напаја електричне аутомобиле и бицикле.
На хоризонту је нова генерација уређаја које ће напајати људски зној уместо електролита у батеријама, што би могло драстично да смањи штетни електронски отпад, пише Даилy Маил.
Научници у Шкотској развили су флексибилни суперкондензатор направљен од полиестерске тканине која се омота око руке током тренинга.
Прочитајте још: ЉУБИТЕЉИ КЊИГА НА АПАРАТИМА: Трик за улепшавање дома изазвао хистерију на друштвеним мрежама (ВИДЕО)
Позитивни и негативни јони у зноју човека тако долазе на површину тканине и узрокују реакцију која ствара енергију. Научници тврде да се уређај може у потпуности напунити са само 20 микролитара зноја (мање од пола капи).
Многи су уверени да би вежбањем, односно знојењем у ближој будућности могли да се напајају други електронски уређаји, попут возила.
Неw ресеарцх фром @РавиндерСДахиyа оф @УофГЕнгинееринг схоwс хоw wоркинг уп а сwеат цоулд поwер футуре wеарабле девицес!
— УофГ Неwс (@УофГНеwс) Маy 11, 2020
Реад море хере: хттпс://т.цо/X2иАЂл8јЦ пиц.тwиттер.цом/ХдФвИyМx8а
Алтернатива батеријама
Технологија коју напаја зној могла би замиенити батерије које су ограничавале преносивост због проблема попут прегревања. Осим тога, токсични електролити у батеријама могу испустити штетне хемикалије у атмосферу или продрети у подземне воде, чиме штете животињама и биљкама.
Батерије су јефтиније и има их више него икада пре, али често су израђене од неодрживих материјала који штетно делују на околину. Што се тиче уређаја, могу се оштетити и пролити токсичну течност на кожу људи.
Прочитајте још: Последњи цртани који је одобрио Волт Дизни иза кога стоји ИСТИНИТА ПРИЧА о најбогатијим париским МАЧКАМА
“Оно што смо успели да докажемо по први пут је то да је зној сјајна прилика да се у потпуности решимо токсичних материјала, уз изврсне перформансе пуњења и пражњења”, објаснио је професор Равиндер Дахиyа са Универзитета у Гласгову.
Фото: Депозит
Спортски сатови и носиви уређаји постају све популарнији па се ствара могућност еколошки прихватљивије методе генерисања одрживе енергије. Професор додаје да би се на тај начин у будућности покретала електрична возила и бицикла, код којих би течност слична зноју заменила људски зној.
Прочитајте још: Можете ли да верујете?! Бака (52) постала интернет сензација због ТОРТЕ коју је направила (ВИДЕО)
Учесници у експерименту трчали су по покретној траци и у природи док су носили комад тканине око руке. Ознојили су се толико да су уређају омогућили генерисање 10 миливата снаге, што је довољно за напајање неколико ЛЕД светиљки.