Тасманијски ђаволи враћени су у континенталну аустралијску дивљину 3000 година након што су ти "жестоки" торбари тамо истребљени. Чувари то називају историјским кораком.
Неколико аустралијских група за заштиту животиња, међу којима је највећа Ауссие Арк, вратила је 26 предатора у 400 хектара пространо ограђено подручје у Баррингтон Топсу, отприлике 3,5 сати вожње северно од Сиднеја.
Тим Фаулкнер, председник Ауссие Арка, каже да је овиме исписана историја и да се ради о првом кораку у пројекту који подсећа на повратак вукова у амерички национални парк Yеллоwстоне крајем прошлог века.
Ит’с беен 3,000 yеарс синце тхе Тасманиан девил’с распy схриек ранг тхроугх тхе форестс оф маинланд Аустралиа. Бут ноw, тханкс то а доггед реинтродуцтион еффорт, 26 оф тхесе тинy террорс хаве ретурнед. хттпс://т.цо/Б1XДа1Р7еМ
— Натионал Геограпхиц Магазине (@НатГеоМаг) Оцтобер 5, 2020
Како су добили име?
Након 16 година рада и мукотрпног програма размножавања и узгоја, Фаулкнер каже да је "невероватно и надреално" да су успели.
Тасманијски ђаволи, тешки до максимално осам килограма, у дивљини су преостали једино на острву Тасманији, где их још има само око 25 хиљада. По том острву и по изузетно гласном режању, снажној чељусти и жестини којом улазе у борбу, добили су име.
Прочитајте још: Знате ли шта представља ЖЕНСКИ ЗНАК ЗА ТОАЛЕТЕ? Већина мисли ХАЉИНА, а ИСТИНА ЈЕ ДРУГАЧИЈА
Власти истичу да нису опасни за људе и стоку, али ће се жестоко бранити ако их неко нападне и притом могу нанети теже повреде.
И на Тасманији су угрожена врста јер им је популацију задњих деценија десетковала тешка заразна болест, а на континенту су их, претпоставља се, истребили чопори динга, аустралијских дивљих паса пре отприлике 3000 година.
Оне оф тхе поситиве сиде тодаy. Тхе Тасманиан девил'с аре ретурнинг бацк то маинланд оф Аустралиа!
— Лунамее (@Лунамее99) Оцтобер 5, 2020
Афтер 3000 yеарс тхеy аре гонна цоме ливе бацк ин тхе wилд он тхе цонтинент.
Тханк yоу @ауссие_арк стафф фор 16 yеарс оф такинг царе оф тхем анд нот маке ем го еxтинцт! пиц.тwиттер.цом/МqБФQовтес
Важни за екосистем
Фаулкнер се нада да ће дугорочно моћи да обнови довољно велику популацију тасманијских ђавола да им опстанак не буде угрожен.
- Они су једино природно решење за контролирање популације лисица и мачака, двеју животиња које су одговорне за истребљење готово 40 врста сисара у Аустралији - додао је. - Овде је у питању много више од судбине ђавола.
За почетак, ограђени и контролисани простор у дивљини требало би да их чува од аутомобила, пожара и колико је то могуће од отровних корова и других ствари које би им могле нанети штету.
Прочитајте још: Запослени и КОРОНА: Колико запослених је ДАЛО ОТКАЗ јер су осећали да их МЕЉЕ ПОСАО?
- Пустили смо младе, здраве ђаволе, пустили смо их у најбоље окружење и надамо се да ће се сместити, пронаћи своју територију, а онда и да ће почети да се размножавају - казао је.
План је да их у исто подручје пусте још четрдесетак у наредне две године, а чувари се надају да ће једног дана моћи то да учине и у неограђеним зонама.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ