Tasmanijski đavoli vraćeni su u kontinentalnu australijsku divljinu 3000 godina nakon što su ti "žestoki" torbari tamo istrebljeni. Čuvari to nazivaju istorijskim korakom.
Nekoliko australijskih grupa za zaštitu životinja, među kojima je najveća Aussie Ark, vratila je 26 predatora u 400 hektara prostrano ograđeno područje u Barrington Topsu, otprilike 3,5 sati vožnje severno od Sidneja.
Tim Faulkner, predsednik Aussie Arka, kaže da je ovime ispisana istorija i da se radi o prvom koraku u projektu koji podseća na povratak vukova u američki nacionalni park Yellowstone krajem prošlog veka.
It’s been 3,000 years since the Tasmanian devil’s raspy shriek rang through the forests of mainland Australia. But now, thanks to a dogged reintroduction effort, 26 of these tiny terrors have returned. https://t.co/B1XDa1R7eM
— National Geographic Magazine (@NatGeoMag) October 5, 2020
Kako su dobili ime?
Nakon 16 godina rada i mukotrpnog programa razmnožavanja i uzgoja, Faulkner kaže da je "neverovatno i nadrealno" da su uspeli.
Tasmanijski đavoli, teški do maksimalno osam kilograma, u divljini su preostali jedino na ostrvu Tasmaniji, gde ih još ima samo oko 25 hiljada. Po tom ostrvu i po izuzetno glasnom režanju, snažnoj čeljusti i žestini kojom ulaze u borbu, dobili su ime.
Pročitajte još: Znate li šta predstavlja ŽENSKI ZNAK ZA TOALETE? Većina misli HALJINA, a ISTINA JE DRUGAČIJA
Vlasti ističu da nisu opasni za ljude i stoku, ali će se žestoko braniti ako ih neko napadne i pritom mogu naneti teže povrede.
I na Tasmaniji su ugrožena vrsta jer im je populaciju zadnjih decenija desetkovala teška zarazna bolest, a na kontinentu su ih, pretpostavlja se, istrebili čopori dinga, australijskih divljih pasa pre otprilike 3000 godina.
One of the positive side today. The Tasmanian devil's are returning back to mainland of Australia!
— Lunamee (@Lunamee99) October 5, 2020
After 3000 years they are gonna come live back in the wild on the continent.
Thank you @aussie_ark staff for 16 years of taking care of them and not make em go extinct! pic.twitter.com/MqBFQovtes
Važni za ekosistem
Faulkner se nada da će dugoročno moći da obnovi dovoljno veliku populaciju tasmanijskih đavola da im opstanak ne bude ugrožen.
- Oni su jedino prirodno rešenje za kontroliranje populacije lisica i mačaka, dveju životinja koje su odgovorne za istrebljenje gotovo 40 vrsta sisara u Australiji - dodao je. - Ovde je u pitanju mnogo više od sudbine đavola.
Za početak, ograđeni i kontrolisani prostor u divljini trebalo bi da ih čuva od automobila, požara i koliko je to moguće od otrovnih korova i drugih stvari koje bi im mogle naneti štetu.
Pročitajte još: Zaposleni i KORONA: Koliko zaposlenih je DALO OTKAZ jer su osećali da ih MELJE POSAO?
- Pustili smo mlade, zdrave đavole, pustili smo ih u najbolje okruženje i nadamo se da će se smestiti, pronaći svoju teritoriju, a onda i da će početi da se razmnožavaju - kazao je.
Plan je da ih u isto područje puste još četrdesetak u naredne dve godine, a čuvari se nadaju da će jednog dana moći to da učine i u neograđenim zonama.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU