Као што постоје људи са албинизмом постоје и животиње
Појам албинизам се односи на групу наследних обољења која се манифестују хипопигментацијом, тј.смањењем или потпуним одсуством пигмента меланина,што је резултат мутације гена задуженог за биосинтезу пигмента меланина. Недостатак се може манифестовати само у очима или поред очију на кожи и коси, односно неправилности меланина могу да укључују меланоците у кожи,фоликулу косе и очима.
Албинизам код животиња
Албинизам је запажени и код сисара, птица, рептила, водоземаца, риба, мекушаца и инсеката. Иако се сматрао ретким албинизам је уочен код скоро свих врста кичмењака. Једна од многих занимљивости је да су и сијамске мачке албини.Такодје мишеви, зечеви, хрчци који се користе у лабораторијама за различите експерименте су најчешће албино животиње. Животиње са албинизмом уочаване су и посматране још од времена Карла Линеа, негде око 1900. Године.
Албино животиње показују и позитивне и негативне реакције на њихове карактеристике које су условљене албинизмом.
Код сисара албинизам наступа када јединка наследи један или више мутираних гена од оба родитеља што резултује проблемом у синтези меланина који им одређује боју коже, крзна и очију.
Меланин код сисара и осталих животиња има двојаку улогу. Прву да пружа заштиту од штетног сунчевог зрачења и да развија вид, а другу да утиче на развој делова ока попут очних мишића, очних нерава и зенице.
Животиње које не припадају сисарима такође могу имати албинизам али не морају бити потпуно беле јер имају способност да као надокнаду за меланин луче друге пигменте. Немају све беле животиње албинизам па се као дефинитивни доказ присуства албинизма код животиња користе крвни судови који су код нормалних животиња прекривени пигментом док се код животиња са албинизмом виде и дају њиховим очима розе или плаву боју..
Симбиоза
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ