Тигар-ајкула може да достигне дужину до пет ипо метара и убраја се у највеће живе ајкуле.
Међународни истраживачки тим на челу са Јулијом Тирчер са Бечког универзитета бавио се пореклом тигар-ајкуле и открио да је у прошлости било различитих врста овог предатора као и да је данашња тигар-ајкула жива много дуже него што се до сада претпостављало. Тигар-ајкула може да достигне дужину до пет ипо метара и убраја се у највеће живе ајкуле. Јавља се у свим пределима света, а име је добила по препознатљивим пругама које подсећају на тигра.
Прочитајте још: Тито је знао, а видовњакиња најавила: ЗЛАТНА ВОДА у Змајеву открива Атилин гроб
Историја фосила модерне ајкуле дуга је око 295 милиона година. Комплетни фосили скелета ајкуле се ретко налазе. Скелет ајкуле се скоро у потпуности састоји од хрскавице и може остати очуван само у посебним условима. Међутим, услед доживотне промене зуба познати су јако минерализовани зуби већине изумрлих ајкула који пружају увид у еволуцију ове врсте. Зуби данашње тигар-ајкуле су јединствени. Имају широко сечиво и могу олако да пробију оклоп корњаче. На основу фосилних зуба тигар-ајкула, који су познати од пре 56 милиона година, описане су 22 изумрле врсте.
Прочитајте још: Највећа комунистичка ТАЈНА: Ко је убио 4.000 Срба и 12 Немаца и зашто је Мустафа Голубић виђен у Смедереву?
Истраживачки тим са Јулијом Тирчер детаљно је анализирао историју тигар-ајкуле и њених изумрлих предака. Захваљујући геометријско-морфометријским анализама установили су да су само пет од 22 изумрле врсте заиста постојале. Дакле укључујући модерну тигар-ајкулу историја еволуције обухвата само шест врста ове ајкуле. На основу зуба је такође утврђено да тигар-ајкула није стара 5,3 милиона година, како се до сада претпостављало, већ да је жива више од 13,8 милиона година. Резултати студије су објављени у стручном часопису "Палеобиологy".
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ