Стручњаци су истакли да постоји и идеална количина слободног времена. Више или мање од тога може утицати негативно на расположење
Готово да нема особе која се не жали на мањак слободног времена. Многима недостају тренуци које би радо провели уз добру књигу, са пријатељима на кафи, на тренингу или пак поред реке у потпуној тишини где нико неће реметити њихове мисли.
Али стручњаци кажу да превише слободног времена никог неће учинити срећнијим и да је довољно да имамо два до пет сати дневно за себе. Више или мање од тога смањује осећај среће и повећава незадовољство.
Мањак слободног времена утиче да се људи осећају фрустрирано и ускраћено - уморни су, не могу да уживају у активностима које их опуштају, да проведу квалитетно време са блиским особама, осећају притисак да раде брже и више како би обезбедили време за себе, а онда буду толико уморни, да те драгоцене тренутке потроше на излежавање и одмарање. Такво осећање повећава стрес, емоционалну исцрпљеност и ризик од депресије и анксиозности.
С друге стране, када имате више од пет сати на располагању, то поткопава осећај сврхе. Треба нагласити да осећај сврхе не подразумева плаћен посао, често веће задовољство пружа волонтерски рад или бављење хобијем него добра зарада.
Равномерност задовољства животом, коју су показали испитаници у једном истраживању, са два до пет сати слободног времена дневно, била је повезана са начином на који су посветили време себи. Увереност да сте у стању да сваког дана постигнете шта желите, дефинише задовољство количином слободног времена. Међутим, перцепција времена је субјективна и можда вам слободно време пролази у активностима које бисте могли да обавите ефикасније и оставите више простора за себе.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ