Постоје различита веровања која се примењују током Васкрса
Црвено јаје је универзални симбол ускршњих празника свуда у свету, а мит о постанку света из јаја познат је код многих старих народа, попут Феничана, Вавилонаца, Египћана, Индуса, Јапанаца, Кинеза…
Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: Да ли је правилно "МРШАВИТИ" или "МРШАТИ"? Многи праве грешку
Веровања и обичаја у којима јаје има важну улогу
Кад се офарба према православним обичајима, чуваркућа се чува на посебан начин. У ноћи пред Васкрс ово јаје се стави у једну чинију са водом, додајте босиљак, дрен и здравац. Нека тако стоји целе ноћи, а ујутру сви укућани треба да се умију овом водом.
Умивање на Васкршње јутро доноси целој породици здравље, нарочито деци
Чуваркућа се ставља у прву бразду, у жито и лан приликом сејања, разбија се о рог волу пред орање, а користи се и као одбрана од урока и града. У Стигу је обичај да жена, кад први пут види мало дете, дарује му пару "среће ради", а јаје "живота ради". Кроз историју јаје је увек представљало нешто мистериозно, магично и лековито. У паганским временима јаје је било симбол поновног рођења земље после дуге и тешке зиме.
Прочитајте још: Данас славимо ТРИ велика светитеља: Ево које обичаје морате да испоштујете
С доласком хришћанства јаје није остало само симбол поновног рађања природе већ је постало и симбол поновног рађања човека. Прво обојено ускршње јаје ставља се на почасно место у кући, а зове се чуваркућа или страшник. За њега се верује да штити кућу И имање, а некада је био обичај да га, кад наиђе невреме, домаћин изнесе на двориште како би невреме заобишло имање.
Чуваркућа се чува до наредног Ускрса, а сматра се великом несрећом ако се разбије.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ