Верници СПЦ обележавају данас Источни петак – пети дан по Васкрсу. Овај дан се зове и Светлим петком, јер тога дана верници одлазе на оближњи извор и умивају се ради излечења од многих болести
Источним петком зове се у народу данашњи празник Пресвете Богородице. Његово слављење потекло је у храму код извора поред Цариграда, који се називао "Живоносни источник".
Ову цркву подигао је византијски цар Лав Велики у петом веку. Предање каже да је он једном наишао у шуми на слепог човека. По Божјем указању, нашао је извор, напојио слепца и умио га, и овај је тад прогледао. Кад је Лав постао цар, на том месту је подигао цркву.
Народ је долазио са свих страна, тражећи и налазећи лека, тако да је цар Јустинијан, након сто година, и сам се излечивши, обновио и проширио храм. Ту су се исцељивали од водене болести, сушице, беснила, рака, грознице и температуре, неплодности, скорбута, тумора, душевних болести, болести очију и још многих других.
Обичај је да се зором излази на најближи извор или водицу, где се умива, пије вода, бере цвеће, весели и враћа се кући тек увече. У Поповом пољу жене на тај дан не раде теже послове.
На овај дан се у селима око Ниша и Пирота боје јаја као и за Васкрс, само што су намењена упокојенима, јер се тада спремају за Побусани понедељак. Побусани понедељак је "Ускрс за мртве", дан када се уређују гробови преминулих и када се на гробља износе фарбана јаја.
Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: Да ли је правилно "СВЕ" или "СВО"? Ево који облик НЕ ПОСТОЈИ у српском језику
Обичаји су међутим разликују од места до места - неко носи преостала ускршња јаја, док се у неким деловима фарбају одвојено за тај дан, на Светли или Источни петак. Источни петак се у неким местима обележава и као сеоска слава, а обичај је и да се коље јагње.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ