Први петак после Ускрса веома је посебан дан у српском народном веровању и слави се у многим нашим крајевима само под различитим називима.
Има више назива. Светли је зато што је у Светлој недељи. У неким крајевима познат је и као Источни, али и Себични и Блажени.
У неким крајевима Србије "блажити" значи јести "благоту" - млеко, сир, кајмак... Па овај последњи назив упућује на још једну посебност овог дана - реч је о једном од ретких петака у години када се не пости.
Светли петак се још зове и "Извор излечења", јер на овај дан верници одлазе на оближњи извор и умивају се ради излечења од многих болести.
Реч о дану посебно посвећеном женама и мајкама које данас не би требало ништа да раде.
Овај петак је дан у Светлој недељи посвећен прослављању Пресвете Богородице, која се на данас у богослужењу назива Живоносни источник. Зато је реч о дану посебно посвећеном женама и мајкама које данас не би требало ништа да раде.
У неким крајевима Србије жене на Светли петак треба да поране и у рану зору оду на најближи извор или водицу, где се умивају, пију воду, беру цвеће, веселе и враћају се кући тек увече. Верује се да ће им тако цела година проћи у срећи и весељу.
Данашњи празник, као славу, прослављале су понегде механџије, а реч је и о сеоском празнику у неким крајевима где се због тога коље јагње.
На овај дан се у селима око Ниша и Пирота поново фарбају јаја као и за Ускрс, само што су ова намењена мртвима. Она ће бити однета на гробља у понедељак.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ