Говор тела је начин на који човек комуницира и реагује на околину, а један од најкарактеристичнијих примера су прекрштене руке.
Овакав гест се различито тумачи, али често се дефинише као вид исказивања љутње или затворености. Да ли је баш увек тако?
- Многи прекрштене руке тумаче као тескобу, отпор, напетост, несигурност, страх или реакцију на невољу - каже психоаналитичарка из Америке Бабита Спинели. - Стварање физичке баријере такође може бити начин смиривања када неко има осећај да је савладан.
Прочитајте још: Ово су РАЗЛОЗИ због којих би сви требало да ПЕВАМО ПОД ТУШЕМ
Али чврсто прекрштене руке могу да укажу и на стрес, истичу поједини истраживачи. Резултати одређених студија прекрштене руке везују за одбрамбени став, непопустљивост и истрајност. Такве особе покушавају да се фокусирају на одређену сутуацију или бар да створе утисак моћи и контроле.
Говор тела треба читати у конкретној ситуацији.
Због опречних и различитих тумачења, невербално понашање обично захтева и одређени контекст како би се разумело на прави начин. Рецимо, ако особа с којом разговарамо прекрсти руке, али нам се истовремено пријатељски насмеје и нагиње ка нама, то не би требало тумачити као негативан сигнал.
Прочитајте још: Мајстори за ТЕТОВАЖЕ ОТКРИВАЈУ: Ова места на телу НИКАКО НЕ ТРЕБА ДА ТЕТОВИРАТЕ
Уколико је намрштена и дистанцирана, може да значи да нам није наклоњена.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ