Govor tela je način na koji čovek komunicira i reaguje na okolinu, a jedan od najkarakterističnijih primera su prekrštene ruke.
Ovakav gest se različito tumači, ali često se definiše kao vid iskazivanja ljutnje ili zatvorenosti. Da li je baš uvek tako?
- Mnogi prekrštene ruke tumače kao teskobu, otpor, napetost, nesigurnost, strah ili reakciju na nevolju - kaže psihoanalitičarka iz Amerike Babita Spineli. - Stvaranje fizičke barijere takođe može biti način smirivanja kada neko ima osećaj da je savladan.
Pročitajte još: Ovo su RAZLOZI zbog kojih bi svi trebalo da PEVAMO POD TUŠEM
Ali čvrsto prekrštene ruke mogu da ukažu i na stres, ističu pojedini istraživači. Rezultati određenih studija prekrštene ruke vezuju za odbrambeni stav, nepopustljivost i istrajnost. Takve osobe pokušavaju da se fokusiraju na određenu sutuaciju ili bar da stvore utisak moći i kontrole.
Govor tela treba čitati u konkretnoj situaciji.
Zbog oprečnih i različitih tumačenja, neverbalno ponašanje obično zahteva i određeni kontekst kako bi se razumelo na pravi način. Recimo, ako osoba s kojom razgovaramo prekrsti ruke, ali nam se istovremeno prijateljski nasmeje i naginje ka nama, to ne bi trebalo tumačiti kao negativan signal.
Pročitajte još: Majstori za TETOVAŽE OTKRIVAJU: Ova mesta na telu NIKAKO NE TREBA DA TETOVIRATE
Ukoliko je namrštena i distancirana, može da znači da nam nije naklonjena.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU