Осим ако не прослављате крсну славу или познајете некога ко је слави, вероватно не знате да Српска православна црква данас обележава веома необичан празник - Полагање појаса Пресвете Богородице.
Реч је о празнику посвећеном једној од хришћанских реликвија – појасу, који је по предању припадао мајци Исуса Христа – Богородици Марији. Појас је исплела, наводно, од камиље длаке сама Богородица, чува се у светогорском манастиру Ватопед и представља једину драгоценост сачувану из живота Христове мајке.
Прича каже да је након Богородичине смрти, Свети Тома у гробу пронашао само појас - све што је од Мајке Божије остало након њеног успења. Он га је узео и чувао га као реликвију до краја живота.
И сам појас је имао занимљиву историју – у првим вековима чуван је у Јерусалиму, да би у 4. веку био пренет у Кападокију. Потом је стављен у златни ковчег и донет у Цариград где није вађен све до времена Лава Мудрог.
Тада је, према предању, излечио царицу Зои којој тадашњи лекари нису могли да пронађу лека, а она је у знак захвалности Пресветој Богородици златним концем извезла цео појас који је тако добио свој данашњи изглед.
Полагање појаса Пресвете Богородице се као званичан црквени празник прославља од средине 12. века.
Појас био и код кнеза Лазара
Богородичин појас је упркос старости, премештањима и повременим крађама остао сачуван све до данашњих дана. Светиња се више пута делила на делове и налазила у разним земљама, за њу су ратовали и носили је са собом у битке као гарант победе.
Појас се налазио у Цариграду све до 12. века када је после пораза цара Исака од бугарског цара Асама 1.185. године украден и пренесен у Бугарску.
У 14. веку судбина Богородичиног појаса преплела се са судбином нашег народа. Наиме, реликвија је доспела у посед кнеза Лазара који ју је брижно чувао.
Управо је српски владар био тај који је појас, заједно са комадом Часног крста, поклонио хиландарском манастиру Ватопед.
ОБИЧАЈИ
У нашим крајевима овај необични празник највише поштују жене и парови који не могу да имају деце. Они на данашњи дан одлазе у цркве и манастире посвећене Богородици јер се верује да ће им молитве донети потомство.
Има и оних који овај празник прослављају као крсну славу.