Да ли је у питању рефлекс који једноставно не можемо да контролишемо и колико заиста знамо о кијању?
Погледајте неколико чињеница у вези са кијањем које вероватно нисте знали:
1. Кијавица путује брзином до 160 километара на сат!
Ово је барем закључак појединих особа, док су овај мит, са друге стране, тестирали и чувени „МyтхБустерс“ који су забележили брзину до 50 километара на час.
2. Капљице препуне бацила могу да слете прилико далеко
Поједини истраживачи сматрају да капљице препуне бацила могу да покрију простор од 1.5 квадратних метара, док су други измерили и до 9 квадратних метара.
3. Кијамо како бисмо рестартовали нос
Истраживачи су 2012. године открили зашто тачно кијамо и шта би требало да се деси током њега. „Нашем носу је понекада потребно да се рестартује када се дешава превише тога, а овај биолошки рестарт активира сила притиска која се ствара приликом кијања. Када се све одвија како треба, долази до ресетовања средине унутар назалних канала тако да „лоше честице“ које смо удахнули кроз нос могу да буду заробљене“, тврде истраживачи.
4. Сунчева светлост тера многе на кијање
Перје, бибер, прехлада и напорне алергије нису једини разлог за кијање. Многе теорије упућују и на друге узроке од којих је један посебно проучаван – сунчев асветлост. Отприлике једна од четири особе кија на сунчеву светлост. Научници не разумеју у потпуности зашто долази до тога, али мисле да се порука коју мозак прима када треба да сузи зенице услед јаког светла укршта са оном за кијање.
5. Сасвим је нормално када кијамо у низу
Ове „лоше честице“ заробљене у назалним каналима које избацујемо кијањем и не журе претерано да напусте наш нос. Понекада је потребно да кинемо три до четири пута како бисмо то постигли.
6. Очи нам се склапају без наше воље
Упркос паници која наступа када осетимо да ћемо током вожње кинути, не постоји пуно тога што можемо да урадимо како би нам очи остале отворене. Део поруке коју мозак прима када је потребно кинути односи се и на затварање очију. У питању је рефлекс над којим немамо контролу.
7. Наше срце не стаје са радом када кијамо
Упркос томе што ова урбана легенда никако да нестане, наше срце не прескаче откуцај када кијамо. Оно што може да се деси јесте смањење броја откуцаја и то је природно и у питању је јако мало смањење. До овога долази због дубоког удаха који већина људи узима пре кијања.
8. Боље је да кинемо него да потиснемо кијање
Без обзира на то где се налазите, немојте покушавати да избегнете кијање. Иако је ретко, у појединим случајевима то може довести до повреда укључујући сломљене крвне судове у очима, ослабљене крвне судове у мозгу и пробијене бубне опне или проблема са дијафрагмом.
(Женски магазин)
БОНУС ВИДЕО