Прича која ће вам улепшати дан
Прослављени бразилски фотограф Себастијао Салгадо и његова супруга Лелиа Делуиз Ваник нису могли да се помире са делом Атлантске шуме који је био огољен бесомучном сечом.
Одлучили су да покажу шта мала група људи може да постигне, а 20 година касније имају чиме да се похвале.
Брачни пар који је населио огољене гребене планинског краја у Бразилу је за само две деценије посадио око своје куће 2 000 000 стабала дрвећа и направио читаву оазу, ваздушну бању и стециште за многе животиње, биљке и инсекте.
Обогатили екосистем
Себастијао и Лелиа основали су “Институто Терра”, малу организацију која је до сада посадила четири милиона младица, потпуно обновивши и проширивши део некадашње шуме.
Фото: ФацебоокПринтсцреен/Нисте знали/Елена Јањиц-Вељановска
„Постоји једно једино биће које може да претвори угљен-диоксид у кисеоник, а то је дрвећа. Морамо поново да садимо шуме. Са њима ће се вратити и животиње“, истиче Салгадо.
Према његовим речима, код пошумљавања се мора празити да се на сваком подручју саде домаће сорте. Након веома пажљивог бирања и садње аутохтоних врсти, читаво подручје је оживело невероватно брзо у наредних две деценије.
Некадашњу смртну тишину заменила је какофонија звукова птица, инсеката и других животиња.
Све у свему, 172 врсте птица, 33 врсте сисара, 15 врста гмизаваца, 15 врста водоземаца и 293 врсте биљака поново чине богат екосистем.
Погледајте невероватан снимак како је све изгледало пре, а како после: