Оптичка илузија из 1985. која показује како далтонисти виде боје почела је да се дели друштвеним мрежама.
Ради се о илузији која приказује британску заставу у жуто-зеленој комбинацији боја, а на центру слике се налази црна тачка. Објашњава се како треба гледати у тачку 20 секунди.
После 20 секунди слика нестаје, али после тога се већини људи чини како се на белој позадини појавила британска застава у својим традиционалним бојама - црвеној, плавој и белој.
Оптичка илузија објашњена је једноставном теоријом о три рецептора. Према овој теорији, људска мрежњача садржи три рецептора за боју који се називају конусним станицама, а апсорбују различите боје из спектра.
Евер wондеред wхат цолоур-блинд пеопле цан ацтуаллy сее? #ОнТхисДаy ин 1985, Хоризон хад тхе ансwер виа тхе Лондон Ундергроунд мап, wхиле виеwерс старед ат а дот то маке тхе Унион флаг аппеар ин ред, wхите анд блуе он а бланк сцреен. пиц.тwиттер.цом/б1цyЈсцгзТ
— ББЦ Арцхиве (@ББЦАрцхиве) Јануарy 7, 2021
Кад дуже време гледамо у зелену боју, рецептори за плаву и зелену боју се умарају и реагују слабије него обично на бели екран, али рецептори за црвену, који нису били у употреби, реагују нормално.
Због тога нам се чини да на белој позадини после 20 секунди видимо црвено. Истовремено, жути део слике умара рецепторе за црвену и зелену боју па нам после 20 секунди остаје плава, пише србијаданас.цом.
Кад слика нестане, односно остане бела позадина, само рецептори за плаву боју раде нормално, што доводи до тога да она буде доминантна боја коју опажамо.
Ова илузија показује како би далтонисти, чији су рецептори мање осетљиви на једну од ове три боје, могли видети боје, али напоменуто је да не можемо сигурно знати како их они заиста доживљавају.
Илузија је објављена још 1985, а ББЦ ју је сада први пут објавио на друштвеним мрежама.