Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ИСТОРИЈА

(НЕ)ЗНАЊЕ? Радијумом су зрачили гениталије, тровали бебе и добро зарађивали (ВИДЕО)

Почетком 20. века популарна је била чоколадица "Радиум чоколада", као и "радијумов хлеб" чешке пекаре направљен са радијумовом водом.

1609163754_antique-440337_1280.jpg
Куће су у викторијанској ери биле опасна места Фото: Пиксабеј
Oglas

Анри Бекерел је 1896. открио радиоактивност, а Марија и Пјер Кири отишли су корак даље, откривши радијум 1898. године.

Као и увек, свет је почетком друге деценије 20. века "полудео" за нечим сасвим новим, што обећава излечење, лепоту, забаву, а магична супстанца тада је био - радијум. Чудесни елемент који светлуца у мраку стављан је у све и свашта.

Прочитајте још: Индијанско пророчанство ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА: "Доћи ће Дугини ратници"?!

Нобеловци Фото: Youtube/ screenshot Absolute History

За оне који су желели сами да направе своју "чудотворну воду", продаване су радиоактивне посуде у које сте могли да сипате течност и да је после неког времена попијете, јер лечи атритис, импотенцију и пегла боре.

Oglas
Ноћно светло, крем за лице  и вода са радијомом.

Постојало је и "чудесно" ноћно светло, које "светли необичном светлошћу у мрачној соби". Ту је, наравно и - улепшавање. Француска компанија "Радиа" је "само у апотекама" продавала помаду на бази радијума.

Радиоактивне белешке!
Године 1903. брачни пар Кири и Бекерел добили су Нобелову награду за физику. Научница је преминула 1934. од последица излагања радијацији. Њене белешке и даље су радиоактивне. У близини њене куће многе кошије су оболеле од карцинома.
За бебе радијумска вуна, за маму свилен веш!

Мислило се и на најмлађе, па је популарна била и "радијумска вуна", која је препоручивана бебама, због "изванредних ефеката органске стимулације ћелија које преноси радијум".  Бројни су огласи овог доба за производе попут "свиленог доњег рубља од радијума" и шпилове карата на којима је истакнута реч "радијум".

Прочитајте још: Раде Поповић, начелник Београдске криминалистичке полиције, добио је ЗАДАТАК: Ко је убио мултимилионерку Драгу Митрићевић?

Скоро век пре појаве вијагре и сличних препарата, импотенција је лечена радиактивним "свећицама" - воштаним штапићима уметнутим у уретру, а ту су били и суспензори (штитници за гениталије) који су садржавали слој тканине импрегниране радијумом.

Паста Фото: Youtube/ screenshot Absolute History
Импотенција је лечења радиоактивним штапићима код гениталија...

Разрађено је и тржиште паста за зубе. Једна од популарнијих била је она "доктора Алфреда Кирија", а радиоактивну пасту за зубе "дорамад" производила је и компанија из Берлина све до Другог светског рата. Иначе, немачка зубна паста није садржавала радијум, већ минималне количине торијума.

Oglas

Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ

Прави лекови!
Ту су били и "прави" лекови на бази радијума: "туберадин"за бронхитис, "дигералин" за боље варење и "вигорадин" против умора.

Од производа који су били радиоактивни, поменимо и средство за прање руку (уз слоган "Скида све осим коже"), радијумски сапун, мамце за пецање и офталмолошку крему.

Индустријалац попио 1.500 бочица радијума и добио рак.

Веома је заступљен био "радитор" - чаробни напитак (односно - вода са радијумом), која је лечила све - од желудачних проблема до ендокриних болести. Амерички индустријалац и алтетичар Ибен Бајер желео је да се ослободи болова у руци, који су настали услед повреде. Преписан му је "радитор". Послушно је испијао "лек" од 1927. до 1931, потрошивши укупно између 1.000 и 1.500 бочица. Преминуо је 31. марта 1932, од узнапредовалог канцера.

Прочитајте још: ЧУДО у Казању: У залеђеном језеру се приказали Богодица и Исус! (ФОТО)

Oglas

На срећу, фармацеутски препарати углавном су садржавали мале количине радијума, јер је овај елемент био скуп, па је већина била практично безопасна. Двадесетих година прошлог века грам радијума коштао је колико и зграда у Паризу.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas