Да ли сте знали да је први српски краљ Милан Обреновић имао мајмуна као кућног љубимца?
И због чега је тај мајмун послужио као инспирација књижевнику Миловану Глишићу да створи једну од најпознатијих приповедака.
Прочитајте још: Јауци убијеног жандарма одзвањају СМЕДЕРЕВОМ: Убиство браћe Луњевица било је повод за смрт Драге Машин
Ловци су на Космају ухватили длакаво дете са репом
Један од највећих писаца српског реализма Милован Глишић написао је причу "Редак звер" у којој описује комични сусрет ловца Радоша у космајском селу са чудним бићем у шуми, длакавим и репатим дететом које скичи и скаче.
Стрпали су га у џак
То чудно створење, ту ретку зверку, космајски сељаци успевају да ухвате и да у џаку однесу код среског начелника да би се најпосле утврдило да је у питању најобичнији мајмун који је утекао власнику, становитом Енглезу који је живео у Београду.
Прочитаје још: ДУХ Мирољуб терорише Космај, а једини спас је да му се покаже ОВА ствар
Ко је луди Енглез?
Ако је веровати тадашњим књижевним, али и чаршијским круговима Глишић је кроз лик "лудог Енглеза" и његовог мајмуна представио заправо краља Милана Обреновића и његовог кућног љубимца-мајмунчета Жоржа. Причало се тада по Београду да је, револтиран пензионисањем драматурга Народног позоришта, Милован Глишић кроз приповетку "Редак звер" направио слатку освету краљу Милану.
Како је мајмун доспео на двор Обреновића?
Тадашњи кнез и потоњи краљ Србије Милан Обреновић за 16. рођендан 1870. године од своје мајке Марије Обреновић добио је необичан и оригиналан поклон - малог црног резус мајмуна по имену Жорж којег је тог лета купила на базару у Сочију!
Краљ Милан је волео мајмуна Жоржа
Сви су на двору били запрепашћени оваквим даром, а кнез Милан је био одушевљен и одмах је прихватио свог новог љубимца. Поготово су због присуства мајмуна у кнежевим одајама били незадовољни намесници Миливоје Блазнавац, Јован Ристић и Јован Гавриловић, као и Миланова баба Томанија, али није се смела кварити срећа српског кнеза и наследника балежнопочившег кнеза Михаила Обреновића.
Прочитајте још: У ГРОБУ зазиданом пре два миленијума горело је СВЕТЛО! У чему је тајна "вечите ЛАМПЕ"?
Милан је допуштао Жоржу да скакуће по кнежевским одајама и хранио га је кикирикијем и леблебијама. Дресирао га је и носио на рамену док се шетао. На негодовање намесника кнез Милан се није обазирао и чак је забранио да се ишта лоше прича о мајмуну Жоржу на двору.
Милан се од мајмуна одвајао само ноћу
Тешка срца Милан се од свог дугорепог другара одвајао само ноћу када би га послуга стављала у велики кавез одмах поред кнежевског гардеробера.
Мајмун Жорж је имао пробача хране!
Прича се да је будући српски крај био толико уплашен да му неко не науди Жоржу да је тражио да се храна коју је мајмунче јело претходно проба од стране дворске послуге!
Прочитајте још: Нико не зна како је направљена КАПИЈА СУНЦА, а била је портал у најстаријем граду на свету
Чаршија је била шокирана мајмуном
Српска јавност и обичан народ није узимао свом младом кнезу за зло што је имао мајмуна за дворског љубимца, може се рећи да је чаршији то било чак и симпатично.
Шта се, на крају, десило са мајмуном?
Историја није забележила шта је било на крају са мајмунчетом Жоржом. Кнез је убрзо постао краљ, уследио је Берлински конгрес и многе одлуке судбинске по Србију, тако да о Жоржу, све и да је хтео, Милан Обреновић више није могао да размишља.
Прочитајте још: У ГРОБУ зазиданом пре два миленијума горело је СВЕТЛО! У чему је тајна "вечите ЛАМПЕ"?
Али је зато резус мајмунчић Жорж остао овековечен у Глишићевој приповеци.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ