У то име- живели!
Српска традиционална ракија- шљивовица, додата је на листу нематеријалног културног наслеђа Уједињених нација. Експерти УНЕСЦО-а окупљени у Мароку ове недеље, закључили су да знање и социјална пракса који се користе током припреме и употребе шљивовице, заслужују ово престижно признање УН-а.
🔴 БРЕАКИНГ
— УНЕСЦО 🏛️ #Едуцатион #Сциенцес #Цултуре 🇺🇳 (@УНЕСЦО) Децембер 1, 2022
Неw инсцриптион он тхе #ИнтангиблеХеритаге Лист: Социал працтицес анд кноwледге релатед то тхе препаратион анд усе оф тхе традитионал плум спирит – шљивовица.
Цонгратулатионс #Сербиа 🇷🇸!
ℹ️ хттпс://т.цо/н5нд2ИфвЉ #ЛивингХеритаге пиц.тwиттер.цом/8кQР9нW9бН
Обичај печења шљивовице се преноси с генерације на генерацију вековима у Србији, па је овај обичај постао део националног идентитета.
''Срби пију шљивовицу када славе, када су у жалости, када дочекују или иду у госте, обележавају важне датуме, и то раде вековима. Људи чувају најбоље флаше за венчања, рођење деце и сахране, и зато је ово пиће део свакодневног живота генерације Срба'', наводи Асошијетед прес.
Прочитајте још: Данас је један од највећих ХРИШЋАНСКИХ празника, ВАВЕДЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ: Жене би требало да испоштују обавезно овај обичај
Шљивовица је такође важан извозни производ, и туристи га обожавају. Мала предузећа која производе ову ракију, као и друге врсте воћних ракија, процветала су, и нуде модерну амбалажу са дизајном који повезује савремено и традиционално.
Фото: Схуттерстоцк
Прочитајте још: На послу, на дружењу, у природи: Најздравије УЖИНЕ ВАН КУЋЕ које ће довести фигуру до савршенства
Да би била квалитетнија, шљивовица се понкеад чува у буради од храстовине, што јој даје смеђу боју налик вискију. Такође, све је боља што дуже стоји. Министарство је поднело номинацију за УНЕСЦО 2021.године, а она се односи на цео процес- од узгајања шљива до прављења ракије.
Фото: Схуттерстоцк
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ