Нови облик електронског новца је дигитализована верзија већ постојеће валуте, под надзором централне установе на неком подручју.
Канадска централна банка, Банка Енглеске, Банка Јапана, Европска централна банка, Банка Краљевине Шведске и Швицарска народна банка, заједно са Банком за међународна поравнања, формирале су радну групу за размену искустава са циљем потенцијалног увођења дигиталне валуте у својим земљама.
И док крипто-валутама, биткоинима и етхереумима не управља централни орган, дигитална валута је дигитализована верзија већ постојеће валуте, под надзором централне установе на неком подручју.
Прочитајте још: БЕЗБЕДНОСТ НА ИНТЕРНЕТУ: Три лоше навике опасне по податке сваког корисника
На челу радне групе центалних банака је шеф Иновационог Хуба Банке за медународна поравнања и заменик гувернера Енглеске банке.
Фото: Пиxабаy
На размишљање о дигиталној валути централне банкарске установе подстакнуте cу сличним производима различитих компанија, пре свега Facebook Libra и потенцијалним претњама по стабилност глобалног финансијског система до којих може довести масовна појава нерегулираних дигиталних валута.
Прочитајте још: Селфи стик је отишао у пензију, а заменила су га три нова уређаја
Централна банка Народне Републике Кине већ је пласирала своју властиту дигиталну валуту.
Дигитална валута није крипто-валута
Оно што је заједничко дигиталној и крипто валути је технологија на којој се темеље: blockchain. То је дигитална “књига” међусобно нераздвојно повезаних записа о трансакцијама, којима се не може манипулисати и којима може приступити већи број корисника.