Novi oblik elektronskog novca je digitalizovana verzija već postojeće valute, pod nadzorom centralne ustanove na nekom području.
Kanadska centralna banka, Banka Engleske, Banka Japana, Evropska centralna banka, Banka Kraljevine Švedske i Švicarska narodna banka, zajedno sa Bankom za međunarodna poravnanja, formirale su radnu grupu za razmenu iskustava sa ciljem potencijalnog uvođenja digitalne valute u svojim zemljama.
I dok kripto-valutama, bitkoinima i ethereumima ne upravlja centralni organ, digitalna valuta je digitalizovana verzija već postojeće valute, pod nadzorom centralne ustanove na nekom području.
Pročitajte još: BEZBEDNOST NA INTERNETU: Tri loše navike opasne po podatke svakog korisnika
Na čelu radne grupe centalnih banaka je šef Inovacionog Huba Banke za medunarodna poravnanja i zamenik guvernera Engleske banke.
Foto: Pixabay
Na razmišljanje o digitalnoj valuti centralne bankarske ustanove podstaknute cu sličnim proizvodima različitih kompanija, pre svega Facebook Libra i potencijalnim pretnjama po stabilnost globalnog finansijskog sistema do kojih može dovesti masovna pojava nereguliranih digitalnih valuta.
Pročitajte još: Selfi stik je otišao u penziju, a zamenila su ga tri nova uređaja
Centralna banka Narodne Republike Kine već je plasirala svoju vlastitu digitalnu valutu.
Digitalna valuta nije kripto-valuta
Ono što je zajedničko digitalnoj i kripto valuti je tehnologija na kojoj se temelje: blockchain. To je digitalna “knjiga” međusobno nerazdvojno povezanih zapisa o transakcijama, kojima se ne može manipulisati i kojima može pristupiti veći broj korisnika.