Зашто су данас људи окружени људима, а дубоко усамљени?
Постоје ли данас пријатељства у која смо спремни да се закунемо или да ставимо "руку у ватру"? Какав однос млади људи имају према пријатељству, у поређењу са ранијим генерацијама?
Прочитајте још: Дигитални БЛИЗАНАЦ предвиђа наше мисли и понашање, како га контролисати?
Одговоре даје Жељка Курјачки Станић, психолог и психотерапеут:
Данашња пријатељства су површна
- У свакој генерацији, и пре 100 година и данас, постоје људи који дубоко поштују пријатељство, који су одани пријатељи и искрено воле, али има и оних којима пријатељи служе више као публика, да себе забаве. Пријатељства ових других су површна, без суштине и због тога лако заменљива - објашњава Курјачки Станић.
Промениле су се вредности па и пријатељства
Данашња пријатељства су се, у односу на генерације од пре тирдесетак година, пронемила јер су се и вредности промениле.
Сада се цени индивидуалност
- Сада се више цени независност, индивидуалност, самодовољност, па се данашња деца не уче толико разумевању, поштовању, саосећању и праштању. Будући да су то четири камена темељца правог пријатељства, постаје јасно због чега данашња другарства краће трају и мање су битна у нечијем животу - упозорава психолог.
Разумевање, поштовање, праштање и саосећајност су основа пријатељства, а деца се томе више не уче!
На чему су првенствено базирана данашња пријатељства?
- Данас постоји један парадокс. Никада у историји човечанства нисмо имали толико људи око себе, а путева који воде ка њима је безброј. Постоје друштвене мреже које нам дозвољавају да практично дођемо до било кога ко нам се чини интересантним, коме можемо да пошаљемо поруку и иницирамо пријатељство - каже Жељка Курјачки Станић.
Људи свуда око нас, а ми усамљени...
Међутим, упркос добрим путевима и савршеној повезаности људи су све усамљенији. Зашто?
Прочитајте још: Вера (71) никада не иде код доктора и ништа је не боли. Пије само једну ствар
- С друге стране, људи су усамљенији него икада. Имамо хиперпродукцију контаката, на стотине и хиљаде такозваних фејсбук пријатеља, али оних које бисмо желели да позовемо ако се нађемо у невољи и који би дошли је веома мало - истиче психолог.
Губитак пријатеља је као смрт драге особе
Колико су другарски односи површни, имају ли "тежину"?
- Проблем је то што је веома тешко или чак немогуће проценити да ли је неко заиста добар пријатељ, да ли искрено воли, док је све у реду. Док не дође нека невоља, прва свађа или тежак период у нечијем животу, сва пријатељства махом изгледају исто. Због тога долази до великих разочарања и у другу особу и у себе када се покаже да је то пријатељство, што се тиче те друге особе, било површно и безначајно, а нама је значило. Разочарање у пријатељство има потенцијал трауматског искуства и може да буде једнако болно као смрт блиске особе - закључује Жељка Курјачки Станић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ