Ако имате отворен налог на "Фејсбуку" или "Инстаграму" врло је вероватно да на њих трошите најмање 50 минута сваког дана, док још око 40 минута остављате на "Јутјубу", али ту су још и "Твитер", па "Снепчет" и остале друштвене мреже и апликације које нам краду живот.
До ових података је дошао тим истраживача који је спровео студију за једну маркетиншку агенцију, када су стручњаци указали на опасност - да у просеку годишње проведемо 608 сати на друштвеним мрежама и 1.642 сата гледајући телевизију, а да бисмо за то време (укупно 2.250 сати) могли да прочитамо чак 1.000 књига годишње.
Прочитајте још: Ако желите да доживите стоту, идите у МУЗЕЈ
Аутори студије су до тог податка дошли тако што су закључили да просечни Американац чита између 200 и 400 речи у минуту, што у принципу важи и за остале нације. Кренули су од тога да просечна књига садржи око 50.000 речи, па су тај број помножили са 200 - што је број књига које би сваки човек могао да прочита, да би дошли до 10 милиона речи.
За то време могли сте да прочтиате 200 књига...
Затим су тај број поделили са 400 (број прочитаних речи у минуту) и поново поделили са 60 (минута), када су дошли до закључка да нам је потребно 417 сати да прочитамо 200 књига. А на друштвене мреже и ТВ потрошимо 2.250 сати годишње.
Прочитајте још: Најчувеније уводне реченице најбољих романа у историји књижевности
Иако су подаци изненађујући, јер ретко ко прочита толико књига, истраживачи кажу да је свакако боље да се усредсредимо на њих уместо да кваримо очи испред екрана. Они саветују да само помислимо колико бисмо се боље осећали када бисмо уместо сапуница и трачева о познатима, али и о заиста небитним "ликовима", прочитали неке занимљиве и корисне ствари на папиру, иза којих стоје паметни људи.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ