Многи се питају шта се дешава нашем телу када избацимо хлеб из исхране, а одговор би могао да одушеви већину људи.
Једна од омиљених намирница коју Срби конзумирају јесте хлеб. Готово да не постоји оброк уз који не једемо хлеб, а такође је познато да је управо ова намирница један од фактора који утичу на гојазност.
Умереност је кључ успеха када је скидање килограма у питању, међутим, када пред собом имамо тазе хлеб, тешко му је одолети, те га неретко уносимо у неконтролисаним количинама.
Често можемо чути како многи људи, вођени личним искуством, препоручују избацивање хлеба из исхране, јер се на тај начин наводно убрзава процес губитка килограма, а осим тога, ево шта се све дешава у организму када не једемо хлеб:
1. Губитак килограма узрокован накупљањем воде у организму
Хлеб је је препун угљених хидрата, а њихово нагло избацивање приметиће се на телу у виду губитка килограма. Али, није реч о инстант мршављењу већ о губитку воде која се накупља у телу, пише 24 седам.рс.
Тело складишти угљене хидрате у облику гликогена, млечне киселине која сакупља воду. Сваки грам угљених хидрата задржан у телу, задржава и веже три до четири пута више воде од своје тежине.
2. Мања потреба за храном
Познато је да угљени хидрати узрокују нагли пораст и скок шећера у крви, који потом нагло опада, а то изазвива осећај глади и потребу за храном. Ово је још један од разлога због чега хлеб утиче на килограме, будући да је препун хидрата. То, наравно, не значи да у потпуности треба да избаците хлеб из исхране, већ само да празне калорије и бели хлеб замените оним који је направљен од целих житарица које регулишу и балансирају шећер у крви.
3. Пораст енергије и боља пробава
Бели хлеб, за разлику од црног или интегралног, не садржи влакна која су прекопотребна за нормалан рад црева и пробаве. Таква храна узрокује затвор и проблеме с пробавом. Након што избаците бели хлеб из менија и у свакодневну исхрану уврстите целе житарице, пробава започиње нормалан и олакшан рад. Исто тако, угљени хидрати су храна и гориво за мозак. Ако је оно квалитетно мозак ради нормално, без сметњи, али ако храна за мозак није здрава, тело реагује негативно па се појављује осећај малаксалости и умора.
И дијететичарка Кејси Барнс такође потврђује да је важно уносити угљене хидрате у умереним количинама.
"Укључивањем ових намирница у исхрану унећете довољно влакана, гвожђа, фолата и магнезијума, бићете сити и имаћете довољно енергије. Запамтите да ниједна намирница није сама по себи лоша, важно је само имати баланс и одредити које порције су најбоље за вас", поручује она.
Стилл
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ