Технички прегледи издају налепнице и за возила власника старијих од 65 година
Иако је на снази ванредно стање које је донело и бројна ограничења, регистровани аутомобил не смете да возите!
Регистрацију је могуће продужити, али и регистровати и нови и половни, новокупљени аутомобил. Дакле, могуће су и такозване прве регистрације. Продужетак регистрације се ради на свим техничким прегледима који издају регистрациону налепницу. Поступак је једноставан: закажете телефоном и одвезете аутомобил, опран, исправан на технички преглед. Ту нема никаквих недоумица. Остаје питање како да возило региструју старији од 65 година којима је забрањено кретање сем у раним јутарњим сатима недељом?
Старији од 65 година могу такође да региструју своје возило али уместо њих на линије техничких прегледа ће ићи њихови потомци са својеручно потписаним овлашћењем, са личном картом власника и личном картом лица које је довезло аутомобил, наравно и са свом документацијом.
Прочитајте још: Пумпање гума азотом прави "бум": Јефтина услуга, а корист вишеструка
Уколико је аутомобил технички исправан обавља се сва неопходна процедура везана за папирологију, уплаћује се осирурање возила, остале таксе и тада се издаје регистрациона налепница на лицу места.
За оне који први пут региструју аутомобил, било да је нов или полован важе нешто другачија упуства.
Продавци нових, али и плацеви који продају половне аутомобиле су информисани како иде цео поступак. Морате да прикупите сву потребну документацију за регистрацију возила која подразумева регистрациони лист са доказом о техничкој исправности возила (не старији од 30 дана) полису осигурања, доказа о пореклу и власништву возила што подразумева саобраћајну дозволу, рачун о куповини, уговор о купопродаји, правоснажно решење о наслеђивању, уговор о поклону и слично, доказ о индентитету власника, важећа лична карта, путна исправа за странца са доказом да има пребивалиште у Србији дуже од шест месеци.
Прочитајте још: Не морате да за сваку ситницу идете код мајстора, нешто можете и сами
Правна лица достављају доказ о упису у регистар код надлежног органа, као и доказ о измиреним царинским обавезама (ако возило подлеже царињењу), доказ о уплати прописаних трошкова за регистрацију возила (све таксе могу да се плате на већини техничких прегледа који издају налепнице).Сву ту оригиналну документацију, заједно са фотокопијом своје личне карте треба да пошаљете поштом подручној полицијској управи на територији где имате пребивалиште.
Потребно је да прилагодите и свој контакт телефон на који ће вас контактирати из полиције и дати даља упуства.
Препорука је и да фотокопирате сву докуметацију коју шаљете.